Pro aerolinky byla Ukrajina bezpečná, boeing neletěl zakázanou zónou

Kyjev – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) zakázala lety civilních letadel nad územím Ukrajiny. Trasu letu Boeingu 777, sestřeleného ve čtvrtek na území ovládaném doněckými separatisty, podle společnosti Malaysia Airlines prohlásila ICAO za bezpečnou. Koridory přes východní Ukrajinu k letům do Asie využívala řada aerolinek, většina evropských zemí totiž nemůže leteckým dopravcům lety do určitých oblastí zakázat. Podle informací agentury Interfax ovšem ukrajinské aerolinie letový provoz nepřerušily a většina ukrajinských letišť funguje v běžném režimu.

Let MH17 podle informací Evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) neměl až do zmizení z radaru žádné problémy. Podle malajsijského ministerstva dopravy se ani neodchýlil z kurzu, jak uvedla CNN. Sestřelený letoun se pohyboval v době neštěstí ve výšce 33 tisíc stop (10 tisíc metrů), což je ovšem pouze 300 metrů nad zakázaným prostorem, který ukrajinské úřady 14. července vymezily letovou hladinou 32 tisíc stop.

Nad uzavřeným prostorem až do události probíhal letecký provoz asi na třech čtvrtinách obvyklého stavu. „Neexistovalo varování na národní ani na mezinárodní úrovni,“ poznamenal jeden z odborníků Eurocontrolu. Oblastí za normálních okolností podle expertů prolétává asi 350 letů denně, z toho až 150 dálkových ze západu na východ, zbytek tvoří místní trasy či lety z Ruska směrem na jih.

Americké aerolinky přestaly na základě zákazu Federálního úřadu pro letectví (FAA) létat nad některými potenciálně nebezpečnými oblastmi Ukrajiny již v dubnu. „Vzhledem k potenciálnímu konfliktnímu řízení letového provozu ukrajinskými a ruskými orgány a kvůli možnému riziku chybné identifikace civilního letadla jsou zakázány až do odvolání veškeré lety amerických letadel ve vzdušném prostoru nad Krymem, Černým a Azovským mořem,“ uvedl FAA v dubnovém prohlášení.

Vzdušný prostor nad Ukrajinou
Zdroj: ČT24/ČTK/EAST NEWS

Většina evropských zemí včetně Česka však na rozdíl od USA nemá právo omezit přelety vlastních dopravců nad územím cizího státu. Podle mluvčího úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Petra Navrátila by případný zákaz porušoval práva soukromých společností, ty se ale mohou samy rozhodnout a do rizikové zóny nelétat. V reakci na incident již včera většina leteckých společností oznámila, že se bude ukrajinskému vzdušnému prostoru vyhýbat. Týká se to velkých podniků typu Lufthansa či Emirates, podobně jako některých nízkonákladových společností. „Wizz Air potvrzuje, že žádný z jeho letů nebude až do odvolání létat přes východní Ukrajinu,“ uvedl prostřednictvím webu manažer maďarské aerolinky Daniel de Carvalho.

Ukrajinské letecké společnosti i přes dnešní zákaz ICAO pracují v obvyklém režimu. Ani ukrajinské aerolinie Stejně zatím funguje i většina ukrajinských letišť, pouze v Boryspilu a Charkově byly zrušeny některé lety.

České aerolinie lety přes rizikovou oblast odklonily již před oficiálním zákazem. ČSA bude nadále odklánět lety směřující do Taškentu, Almaty, Jerevanu a Tbilisi. Náhradní trasu dopravce využíval například i při letech do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kam se původně létalo přes Sýrii. Po propuknutí občanské války ale letadla musela létat přes Izrael, Jordánsko a Saúdskou Arábii, uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Také letadla druhého z tuzemských leteckých dopravců - společnosti Travel Service - nelétají od čtvrtečního večera přes celé ukrajinské území. Omezení se ale týká převážně spojů vypravovaných z letišť v Polsku, jejichž trasy vedou částí ukrajinského vzdušného prostoru. Spoje vypravované z České republiky přes Ukrajinu nelétají, řekla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 5 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 5 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...