Po sečtení drtivé většiny volebních okrsků jsou ve Velké Británii ve vedení konzervativci premiérky Theresy Mayové, ale s ne příliš velkým náskokem před labouristy Jeremyho Corbyna. Podle propočtů už vládní strana nedosáhne na zisk 326 křesel znamenajících absolutní většinu v Dolní sněmovně. Komentátoři hovoří o volebním patu. Corbyn už vyzval Mayovou, aby vzhledem k chabému výsledku podala demisi.
Překvapení v britských volbách. Konzervativci nebudou mít v Dolní sněmovně absolutní většinu
Britské volby - 8. 6. 2017
Už první odhady britských televizních stanic, zveřejněné hned po uzavření volebních místností, naznačily, že kýžený cíl konzervativců, tedy dosáhnout silného mandátu k vyjednání tzv. tvrdého brexitu, nebude naplněn. Za zcela katastrofální – z pohledu konzervativců – označil exit polls exministr financí George Osborne.
Výsledek znamenající ztrátu absolutní většiny je debaklem pro premiérku Mayovou a její pozice v čele Konzervativní strany je výrazně ohrožena. Navíc podle mínění analytiků nemá v takovém případě mandát k vyjednání dohody s EU.
Výsledky voleb jsou pro konzervativce šokující a politický osud Mayové visí na vlásku, napsala agentura Reuters. K odchodu premiérky vyzývají opoziční labouristé, zvážit svou pozici by měla i podle mnohých konzervativců.
Neúspěch i pro SNP
Vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová označila volby za pohromu pro Mayovou, která se tak ocitla ve velmi obtížném postavení. Sturgeonové Skotská národní strana, prosazující druhé skotské referendum o nezávislosti, však také zaostala za očekáváním a poměrně jasně ztratila oproti předloňským volbám. „Důležitým faktorem byla nejistota kolem brexitu i skotského referenda,“ přiznala Sturgeonová. Řada čelných politiků SNP přišla o poslanecký mandát včetně bývalého vůdce strany Alexe Salmonda nebo současného místopředsedy Anguse Robertsona.
V průběhu noci začaly odhady výsledků z exit polls, které si nechaly společně zpracovat televize BBC, ITV a Skynews, nabývat reálnějších obrysů. Podle komentátorky BBC Laury Kuenssbergové dokonce sami ministři kabinetu současné premiérky Mayové přiznali, že konzervativci odhady z exit polls s největší pravděpodobností nepřekonají.
„Je to pokračování neklidu a nepředvídatelnosti,“ dodal bývalý stínový ministr financí za labouristy Ed Balls. A současný stínový ministr John McDonnell upozornil, že očekává, že pozici Mayové v čele Konzervativní strany bude atakovat stávající šéf britské diplomacie Boris Johnson.
Média za kanálem La Manche spekulují rovněž o ministryni vnitra Amber Ruddové jako o budoucí vůdkyni konzervativců.
Koalice toryů a unionistů?
„Za nejpravděpodobnější scénář považuji setrvání Mayové v čele toryů i v čele britské vlády. Ale hodně bych se divil tomu, kdyby ta vláda vydržela celé volební období,“ připojil svůj postřeh Martin Kovář z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Kabinet konzervativců však najisto bude potřebovat koaličního partnera. Těmi zatím odmítají být liberální demokraté, zato severoirští unionisté jsou spolupráci nakloněni. „Náhle jsme se stali velmi důležitými. Zřejmě budeme jednat s konzervativci o nejlepších zájmech pro Spojené království,“ potvrdil Jeffrey Donaldson z Demokratické unionistické strany (DUP).
Dojde ke zpoždění brexitu?
Experti interpretují výsledek britských voleb i skrze jejich potenciál ovlivnit průběh vyjednávání o odchodu země z Evropské unie. Podle ekonoma Malcolma Barra ze společnosti JPMorgan lze v nadcházejících týdnech a měsících očekávát zpozdění celého procesu.
„Varianta silového brexitu je nyní nemyslitelná,“ prohlásil europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL). „Theresa Mayová chtěla silnější mandát pro brexit a je zjevné, že ho nedostala,“ dodal Petr Ježek, v Evropském parlamentu působící jako nestraník za hnutí ANO.
Analytici z mezinárodní banky Citi dokonce očekávají v průběhu pátečního dne rezignaci premiérky Mayové. Podle jejich názoru parlament bez jednobarevné většiny učiní pravděpodobnou variantu tzv. soft brexitu (za této konstelace Británie zůstane uvnitř Evropského vnitřního trhu) a více než doposud bude reálnější i alternativa chaotického brexitu, tedy odchodu Spojeného království z EU bez jakékoliv dohody.