Před 29 lety mohla začít třetí světová válka. Omylem

Moskva – Nebýt prozíravosti jediného sovětského důstojníka, mohl si letos v září svět připomínat devětadvacet let od vypuknutí třetí světové války. Právě 26. září 1983 se totiž na monitoru řídícího střediska utajované radarové základy nedaleko Moskvy rozsvítil rudý nápis START, který sloužícím vojákům oznamoval, že Spojené státy právě odpálily jadernou raketu na Sovětský svaz. Podplukovník Stanislav Petrov, který tu noc sloužil, se ovšem přesvědčení, že jde o planý poplach, rozhodl vyčkat s odvetou. Jeho rozhodnutí se posléze ukázalo jako správné.

V roce 1983 vrcholilo mezinárodní napětí mezi Washingtonem a Moskvou způsobené zejména projektem tzv. hvězdných válek, v němž se americký republikánský prezident Ronald Reagan rozhodl Sovětský svaz „uzbrojit“. V Evropě se rozmisťovaly rakety Persching a Spojené státy označily SSSR za říši zla poté, co Moskva nechala 1. září 1983 sestřelit letadlo jihokorejských aerolinek za to, že na Kamčatce narušilo sovětský vzdušný prostor. Tři týdny na to mohl svět nechtěně vstoupit do třetí světové války.

Sirény se na radarové základně devadesát kilometrů jižně od Moskvy rozezněly čtvrt hodiny po půlnoci. Na mapě Spojených států se u jedné z vojenských základen současně objevilo značení, které oznamovalo odpálení jaderné rakety. „Věděl jsem to okamžitě,“ odpověděl Petrov na otázku německého listu Die Welt, zda si hned v prvních chvílích uvědomoval, co se stalo. Všední a rutinní směna se proměnila v horkou noc.

Stanislav Petrov:

„Američané by v Rusku vyhladili 100 milionů lidí. I my bychom vygumovali nejméně polovinu amerického obyvatelstva. S jediným rozdílem: Kdo by byl zaútočil jako první, žil by o 20 minut déle.“

„Analyzoval jsem data z počítače. Sbíhaly se u mě všechny informace, a já jsem musel rozhodnout, jestli se nejedná o falešný poplach. Navíc jsem musel informovat vedení armády v Moskvě. V předpisech se nepsalo, kdy přesně mám útok hlásit, ale věděl jsem, že mi nezbývá mnoho času, jen pár minut. Trvalo by méně než půl hodiny, než by raketa dorazila na naše území. A já musel velení nechat dostatek času k odvetnému útoku,“ vzpomíná Petrov na noc z 25. na 26. září.

Na monitoru se satelitními snímky se ovšem neobjevila žádná raketa putující k sovětskému území. Petrov začal pochybovat. „Četl jsem, že útok by nebyl zahájen jedinou raketou, ale došlo by k současnému odpálení většího množství raket,“ popsal pro Welt své tehdejší úvahy. Pochyboval i o tom, že vzhledem ke komplexnosti amerického a sovětského řízení raket mohlo dojít na základně ve Spojených státech k tragickému, nezáměrnému odpalu. Po dvou minutách se rozhodl a zavolal na moskevské ústředí, aby ohlásil falešný poplach.

Rudý nápis START se ovšem na sovětské základně rozsvítil ještě několikrát, to už si ale Petrov trval na svém. Nejistota trvala osmnáct minut. Přesnou příčinu, proč varovný systém selhal, se dozvěděl asi o půl roku později. „Mohla za to zvláštní konstelace Slunce a satelitů. Paprsky se od zemského povrchu odrazily tak nešťastně, že to vypadalo jako start jaderné rakety. A bohužel se to stalo zrovna v místech, kde stojí americká vojenská základna,“ uvedl Petrov.

  • Kreml zdroj: ČT24
  • USA autor: MICHAEL REYNOLDS, zdroj: ISIFA/EPA

Svět na pokraji horké války

Zřejmě nejblíže celosvětovému válečnému konfliktu se svět ocitl v rámci tzv. karibské krize v roce 1962, kdy Sovětský svaz rozmístil na Kubě rakety středního doletu (v reakci na podobný krok Spojených států v Turecku). Washington vyhlásil blokádu Kuby a po horkých jednáních došly nakonec obě země ke kompromisu a k oboustrannému stažení raket.

Podobně vypjatá situace proběhla i rok předtím v důsledku tzv. druhé berlínské krize, kdy NDR za noc rozdělila východní a západní část německé metropole. Na hraničním přechodu Checkpoint Charlie v centru města tehdy proti sobě stály sovětské a americké tanky. O třetí světové válce prý uvažoval i Stalin a konflikt se Západem plánoval na rok 1955, v důsledku čehož také po celou první polovinu 50. let militarizoval státy východního bloku. Přípravy odvrátila jeho smrt v roce 1953.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 3 mminutami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
16:57Aktualizovánopřed 19 mminutami

Turci usilují o klíčovou základnu v Sýrii, Izrael udeřil

Turecko chce převzít leteckou základnu Tijas v Sýrii a rozmístit tam systémy protivzdušné obrany a drony. S odkazem na své zdroje to píše The Middle East Eye (MEE) a další média. Ankara jedná s Damaškem i o vojenském centru pro výcvik syrských vojáků. Izrael mluví o „tureckém protektorátu“ a základny bombarduje. Damašek má útoky za porušení suverenity.
17:53Aktualizovánopřed 20 mminutami

Velitelé britské a francouzské armády jednali se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek v Kyjevě setkal s veliteli britské a francouzské armády, aby s nimi projednal plány na případné rozmístění kontingentu zahraničních vojáků na Ukrajině v rámci možné budoucí dohody o příměří.
před 25 mminutami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
před 1 hhodinou

Rusové udeřili na elektrárnu v Chersonu. Porušili dohodu, řekl Zelenskyj

Rusko v pátek zaútočilo bezpilotním letounem na tepelnou elektrárnu v ukrajinském městě Cherson, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters. Obvinil proto Moskvu z porušení moratoria na útoky proti civilní energetické infrastruktuře, které bylo zprostředkováno Spojenými státy. Ruské síly útočily během pátku rovněž v Kryvém Rihu, kde zabily nejméně čtrnáct lidí, z toho šest dětí, a v Charkově, kde zemřelo pět lidí.
07:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Putin bude muset brzy říci, zda to s mírem myslí vážně, prohlásil Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio v pátek po jednání ministrů zahraničí států NATO prohlásil, že ruský vládce Vladimir Putin bude muset velmi brzy říci, zda to s mírem na Ukrajině myslí vážně. Pokud ne, USA odpoví, zdůraznil Rubio. Podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho je nyní „míč na ruské straně hřiště“. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) řekl, že k ruskému jednání o příměří je maximálně skeptický.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nad posledním nacistickým transportem z Bratislavy už létali Sověti

V pátek 4. dubna uplynulo osmdesát let od osvobození Bratislavy, k němuž došlo v rámci první etapy bratislavsko-brněnské operace, během níž sovětské a rumunské jednotky osvobozovaly jihozápad slovenského území od nacistů. Boje o Bratislavu, které se Němci nechtěli snadno vzdát, začaly 2. dubna 1945.
16:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...