Praha uctila „britského Schindlera“, píší média o Wintonovi

Londýn/Praha - V souvislosti s udělením nejvyššího českého státního vyznamenání, Řádu bílého lva, siru Nicholasi Wintonovi britská i další světová média čtenářům znovu hojně připomínají příběh „britského Schindlera“, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z Československa před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech.

Winton: Nesrovnávejte mě s Schindlerem

Paradoxem je, že nálepka „britský Oskar Schindler“, kterou Wintonovi dala zahraniční média, vyznamenanému Britovi vyloženě vadí. Srovnání s členem nacistické strany, který ve své továrně na konci války kvůli udržení obchodu zachránil přes 1 000 židů, nemá rád. Schindlerův příbeh se stal celosvětově známým díky snímku „Schindlerův seznam“ amerického režiséra Stevena Spielberga. „Není tu nic, co bychom já a Schindler měli společného. Pochybuji, že bychom spolu vůbec mluvili,“ tvrdí Winton.

Odvážný skutek Nicholase Wintona budí emoce i po 75 letech. Televize BBC i Sky News přinesly o Wintonovi rozsáhlé reportáže. Deník The Telegraph vyzdvihuje především jeho „typickou skromnost“, která se prý promítla i do děkovného proslovu. Do širokého podvědomí se Wintonova záchranná akce dostala až v roce 1988 po odvysílání pořadu BBC That‘s Life!, kde se hrdina poprvé po válce setkal s některými ze zachráněných dětí.

Z Wintonovy řeči britská média nejčastěji citují jeho poděkování britským rodinám, které ochotně židovské děti na útěku přijaly ve svých domovech. Winton poděkoval také Čechům, kteří „dělali, co mohli, aby bojovali s Němci a podařilo se jim dostat děti do zahraničí“.

Izraelský tisk připomíná Wintonovu nominaci na Nobelovu cenu

Zmínky o předání ocenění se objevily také v izraelských novinách. List Haarec mimo jiné připomíná, že Češi Wintona několikrát navrhli na Nobelovu cenu míru. The Times of Israel přináší také krátké rozhovory s některými z „Nickyho dětí“, které díky němu přežily holocaust. „Byl to velice dojemný a radostný okamžik. Jsem šťastná, že jsem mohla siru Wintonovi potřást rukou za všechny, kteří zde nemohli být,“ uvedla 86letá Ruth Halová. „Pro mě to byl opravdu hluboký zážitek. A všiml jsem si, že i prezident Zeman uronil pár slz,“ dodal Asaf Auerbach, který odjel v červenci 1939 jedním z Wintonových vlaků společně se svým bratrem.

Zpravodajská stanice BBC přinesla mimo jiné i Wintonův pohled na současné dění ve světě: „Pořádně jsme si zavařili. Nemyslím, že jsme se kdy poučili z chyb minulosti. Dnešní svět je mnohem nebezpečnější než kdy dřív,“ uvedl Winton.

Nicholas Winton převzal Řád bílého lva
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Radši umřít v Praze než se unudit v Británii…

Daily Mail si ve svém článku všímá mimo jiné neuvěřitelné Wintonovy vitality. Na slavnostní ceremonii v Praze 105letý Brit přiletěl osobně českým vládním speciálem i přes údajnou snahu rodiny ho od cesty odradit. „Myslím, že návštěva Prahy mu může prodloužit život. Miluje dobrodružství a toto pro něj dobrodružstvím je,“ cituje Daily Mail Mateje Mináče, autora několika dokumentů i filmu zachycujícího Wintonův příběh. „Sir Nicholas říká, že raději umře v Praze, kde si užije nějakou zábavu, než aby žil v Anglii a unudil se k smrti,“ dodává Mináč v rozhovoru.

Předání Řádu bílého lva siru Nicholasi Wintonovi a Winstonu Churchillovi (zdroj: ČT24)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
13:32Aktualizovánopřed 5 mminutami

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 14 mminutami

Trump pošle vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Později Trump zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 46 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 4 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 4 hhodinami
Načítání...