Pokus o puč v Burundi ztroskotal, vzbouřenci byli pozatýkáni

Bujumbura - Pokus sesadit burundského prezidenta Pierra Nkurunzizu ztroskotal a vůdci pučistů se vzdali. Agentuře AFP to řekl generálmajor Godefroid Niyombare, hlavní postava neúspěšného převratu. Prezident, který v minulých dnech uprchl za hranice, se vrátil do hlavního města. Situace v metropoli se údajně uklidňuje a boje ustávají. Opoziční občanské iniciativy ale už vyzvaly k obnovení demonstrací. Podle OSN z Burundi kvůli obavám z násilností uprchlo přes 105 000 lidí.

„Rozhodli jsme se vzdát. Doufám, že nás nezabijí,“ řekl Niyombare, který se posléze pokusil o útěk. Nyní už je stejně jako většina ostatních iniciátorů převratu v rukou policie. Podle prezidentova mluvčího Gervaise Abayehoa se ze svých činů budou zodpovídat před soudem. Mezi zatčenými je například i někdejší ministr obrany a dva další generálové.

Vedení pučistů označilo za příčinu neúspěchu převratu rozhodnutí armády podpořit nynější vládní systém. Ve středu přitom Niyombare tvrdil, že prezident je sesazen.

Situace v metropoli Bujumbuře se sice po středečním pokusu o puč uklidnila, zástupci občanských iniciativ, které od konce dubna organizují demonstrace proti prezidentovi, už ale vyzvaly k obnovení protestů. Jejich zástupce Gordien Niyungeko zdůraznil, že jejich hnutí nemá s nezdařeným pučem nic společného.

Godefroid Niyombare oznámil neúspěch puče
Zdroj: Jean Pierre Aime Harerimana/Reuters

Prezident se pokusil získat třetí volební mandát

Pokus o převrat pučisté vysvětlovali tím, že Nkurunziza se rozhodl potřetí kandidovat na úřad prezidenta, což je protiústavní. Nynější prezident poprvé stanul v čele desetimilionového Burundi v roce 2005 po skončení 12 let trvající občanské války, která stála život asi 300 000 lidí. Znovu byl zvolen o pět let později. Třetí kandidatura naopak podle prezidentových příznivců ústavu neporušuje: první pětiletý mandát se prý nepočítá, protože tehdy hlavu státu vybrali zákonodárci, nikoli přímo voliči.

Nkurunziza v době vyhlášení puče pobýval v Tanzanii, kde se zúčastnil setkání afrických vůdců. Ve čtvrtek prezidentský úřad oznámil, že hlava státu je zpět ve vlasti. Podle zdrojů z okolí prezidenta se nachází v rodném městě Ngozi, asi 80 kilometrů severovýchodně od metropole Bujumbury. Ještě dnes by měl údajně promluvit k národu.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky Organizace spojených národů (UNHCR) už z obav před násilnostmi z Burundi uprchlo do sousedních zemí asi 105 000 lidí. Zhruba 70 000 jich útočiště nalezlo v Tanzanii, přes 26 000 ve Rwandě a více než 9000 v konžské provincii Jižní Kivu.