Plocha Československa se každoročně promění v poušť

Kapské město - Na 120 tisíc kilometrů čtverečních úrodné půdy každý rok na Zemi zavane pískem poušť. Pro představu - zhruba takovou rozlohu mělo Československo. Každých deset let tak lidstvo přijde o využitelné území rozlohy Jihoafrické republiky. Obrovské problémy má Čína, která se snaží postupující písek zastavit hradbou z vegetace. Stejný postup teď nově zkoušejí i na jihu Afriky.

Dvě miliardy lidí žijí na vyprahlé nebo vysychající půdě. Kraj Karoo v Jihoafrické republice je učebnicovým příkladem tragédie, při které se úrodné pláně mění na nevyužitelnou a suchou poušť. „Výzkumy měřící změny růstu a rozmnožování rostlin ukázaly čtvrtinový úbytek v posledních třiceti letech. Je to důsledek člověkem měněné přírody, zemědělství, těžby nerostů a také spásání chovnými stády,“ vysvětluje Timm Hoffman z oddělení ochrany přírody na univerzitě v Kapském městě.

Zničený sukulent jako znamení příchodu pouště

Jižní cíp Afriky je ve velkém nebezpečí. Až 73 procent suchého území se může velmi rychle nenávratně změnit v nekultivovatelnou oblast. Na přírodě jsou tady přitom závislí lidé, stáda farmářů i divoká zvířata. Zásahy člověka na mnohých místech původní přírodu zcela zničily, v dalších oblastech zvoní místním druhům rostlin hrana. Nejlépe je to vidět na sukulentu Portulacaria afra - v afrikánštině spekboom, který mizí doslova před očima. „Tři století nerozvážného chovu koz, ovcí a dalších zvířat nenávratně zničilo většinu původních rostlin na pastvinách. Má zde dominovat sukulent Portulacaria afra. Jeho listy ale bohužel velmi chutnají zvířatům. Stáda tuto rostlinu na pastvinách už úplně zlikvidovala,“ říká doktorand kapské univerzity Marius van der Vyver.

Dřív v jižní Africe tento sukulent dominoval, dnes z obřích hájů zůstalo jen 14 procent. A rostlin dál ubývá. Přitom právě ony mohou zastavit postupující poušť jako zelený štít. Bez nich začne eroze půdy, kterou už nikdy nebudou moci lidé využít k hospodaření. Ekologové společně s vědci spekboom znovu vysazují - za posledních sedm let tak zalesnili 2000 hektarů.

„Portulacaria afra je pro ekosystém zásadní. Produkuje ohromné množství listí, které vytváří na zemi hnojivo. Vypadá to pak jako v deštném pralese - spadané listy zabraňují rozšiřování pouště a zvyšují u země vlhkost. Díky tomu se v půdě uchytí další rostliny. Tento sukulent je vlastně systémovým inženýrem ekosystému. Nalijte pod něj pravidelně kanistr vody a zeleň roste před očima,“ slibuje Richard Bowling z Metropolitní univerzity Nelsona Mandely.

Rostlina navíc vstřebává velké množství uhlíku. Vědci proto chtějí prosadit, aby továrny a firmy, které vypouštějí emise, musely povinně část zisku investovat do výsadby těchto dřevin. Pomocnou ruku už přiložili k záchraně přírody i farmáři. Pochopili, že pokud jejich stáda zničí všechny rostliny, poušť zničí jejich pozemky a oni přijdou o obživu. Za ploty pastvin proto vznikají rozsáhlé sukulentové háje. „Je to úžasná rostlina. Dokáže udržet vlhkost i ve velmi suchých obdobích. Stačí uříznout větev a zasadit ji do suché půdy – bez zalévání. Má vodu v sobě a zakoření. Za pár let bude stejně velká jako původní strom,“ předpokládá jeden z místních farmářů.

Přinesl sukulent vytoužený déšť?

Je to možná náhoda, ale poté, co farmář Rudman vysázel spekboom, zapršelo na jeho pozemcích poprvé po čtyřech letech. Rostliny se zazelenaly a ohrožení rozpínající se pouští, které ho budilo ze sna, je najednou daleko. Zemědělec tak navíc získal přírodní krmivo a nemusí zbytečně vynakládat peníze na jeho nákup. Stačilo přitom jenom useknout pár desítek větví a vrazit je do země. Musí se to ale udělat v čas - v poušti se totiž ani spekboom neuchytí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
13:32Aktualizovánopřed 5 mminutami

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 13 mminutami

Trump pošle vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Později Trump zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 46 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 4 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 4 hhodinami
Načítání...