Odveta za vraždu prezidenta - masakr v táborech Sabra a Šatíla

Bejrút - Psal se rok 1982 a v Libanonu stále řádila nepřehledná občanská válka. Hlavou státu se v srpnu 1982 stal křesťan Bašír Džamáíl, v úřadu ale vydržel pouze do září - 14. září 1982 zemřel spolu s dalšími 26 osobami při výbuchu silné nálože ve východním Bejrútu. Situace se vyostřila a svět byl 17. a 18. září svědkem masakru v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla na jihozápadě Bejrútu, který si vyžádal stovky obětí z řad palestinských mužů, žen i dětí.

Právě tam křesťanští falangisté nejspíš pod vedením Elieho Hubajky - za nečinného přihlížení izraelských vojáků - za 36 hodin zmasakrovali mnoho set osob; mužů, žen i dětí. Počet mrtvých se nejčastěji odhaduje od 760 až do 3 500 osob, nejvíce z nich bylo Palestinců.

Kdo nese za masakr odpovědnost? Hubajka, nebo „bejrútský řezník“?

Kromě masivních protestů ze strany Palestinců měla akce v Bejrútu značnou odezvu i v Izraeli. Již 24. září proběhla v Tel Avivu čtyřistatisícová demonstrace (v tehdy čtyřmilionové zemi) a o čtyři dny později jmenoval premiér Menachem Begin vyšetřovací komisi.

Ta 7. února 1983 zveřejnila své závěry: vina tehdejšího ministra obrany Ariela Šarona nebyla kriminální, ale politická. Neměl přehlédnout, že „falangisté jsou připraveni páchat krutosti a že nenáviděli Palestince“, a měl by z toho vyvodit osobní důsledky. Podle komise se Šaron a izraelští generálové nepokusili dostatečně rychle a razantně masakr zastavit - kromě Šarona byl za masakr shledán nepřímo odpovědným i tehdejší náčelník generálního štábu izraelských ozbrojených sil Rafael Ejtan.

  • Ministr obrany Ariel Šaron při soudním šetření masakru v táborech Sabra a Šatíla zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3953/395269.jpg
  • Bašír Džamáíl (vlevo) se svou rodinou zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3953/395268.jpg
  • Bašír Džamáíl krátce po svém zvolení prezidentem Libanonu v roce 1982 zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3953/395267.jpg
  • Boje na hranicích Sýrie a Libanonu autor: Hussein Malla, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3892/389180.jpg

Když ani poté Šaron, kterého pak Palestinci léta označovali za „bejrútského řezníka“, z křesla ministra obrany neodstoupil, 10. února následovala další demonstrace a o čtyři dny později vláda svým hlasováním zbavila Šarona křesla ministra.

Pozdější libanonský poslanec a ministr Hubajka svou odpovědnost za masakr vždy popíral. V roce 2000 bylo v Libanonu zahájeno vyšetřování jeho podílu na masakru, koncem roku 2001 údajně hodlal vypovídat proti Šaronovi, který byl tehdy premiérem, u soudu v Belgii s tím, že může dokázat svoji nevinu a Šaronovu plnou odpovědnost. Ještě před výpovědí byl ale Hubajka zabit při pumovém atentátu v Bejrútu v lednu 2002, vedení Libanonu z jeho vraždy obvinilo Izrael, ten to ale odmítl.

Atentátník současně zabil i své rodiče

Bombu, která Džamáíla zabila, položil čtyřiadvacetiletý křesťan Habíb Šartúní, který pracoval pro tajné služby v Damašku a byl členem Syrské socialistické národní strany (PSNS). Tato prosyrská a protiizraelská formace byla založena již v roce 1932 a požadovala vytvoření tzv. Velké Sýrie, kam by patřil Libanon, Sýrie, Irák, Jordánsko, Palestina a Kypr. Údajně za 380 tisíc franků umístil nálož v bytě svých rodičů právě nad místností, kde byl Bašír. Zařízení přivedl k výbuchu dálkovým ovládáním.

Po zatčení se k činu přiznal a obvinil „zrádného“ Džamáíla, že chtěl prodat Libanon Izraeli. Šartúní poté strávil bez procesu osm let ve vězení Rumíja, v říjnu 1990 byl v končícím chaosu občanské války osvobozen syrskou armádou a skryl se v Sýrii. V září 2011 v rozhovoru pro list Ravad potvrdil, že rozkaz k atentátu dostal od své strany. Události v Libanonu na začátku 80. let 20. století oživil před časem izraelský animovaný film Valčík s Bašírem.

  • Valčík s Bašírem zdroj: KVIFF
  • Slunce vyšlo nad masakrem v Bejrútu zdroj: Aerofilms
3 minuty
Reportáž Jakuba Szántó
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 13 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 33 mminutami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 1 hhodinou

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
před 2 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 9 hhodinami
Načítání...