Od pátku Německo uznává třetí pohlaví: muž, žena a neurčité

Berlín - Německo začne od pátku jako první evropská země uznávat kromě muže a ženy také třetí pohlaví. S novelou občanského zákoníku budou moci občané v úředních dokumentech uvádět „pohlaví neurčité“. Změna se týká lidí, kteří se narodili s nejednoznačnými pohlavními znaky, tedy jako hermafrodité. Nová úprava se netýká transsexuálů, tedy lidí, kteří se cítí být příslušníkem určitého pohlaví, ačkoli anatomicky mají pohlaví opačné. Ti už mají v Německu delší dobu možnost pohlaví v průběhu života změnit, a to nejen operativně, ale i úředně.

Dosud se lidé s nejednoznačným pohlavím museli prohlásit buď za muže, nebo za ženu. Většina z nich v minulosti také musela už v raném dětství podstoupit operativní změnu genitálií a následně dlouhodobou hormonální léčbu. Německá lékařská etická rada však v roce 2011 doporučila od takového postupu upustit, protože léčba vyvolávala u pacientů nejistotu ohledně vlastní identity. Zavedení „neurčitého pohlaví“ do zákona pak doporučil německý ústavní soud. Podle něj patří právo určit vlastní pohlaví k základním lidským právům.

Přesné statistiky nejsou k dispozici, ale lidí, kteří se narodili s mužskými i ženskými pohlavními orgány, může v osmdesátimilionovém Německu žít podle expertů mezi 16 000 až 800 000.

Podle nového zákona, který vstupuje v platnost k 1. listopadu, tak budou moci lidé uvádět v úředních dokumentech „pohlaví neurčité“, dokud se sami nerozhodnou, zda se považují za muže, nebo za ženu. Je jim ale ponechána i možnost zůstat u třetího pohlaví po celý život.

Zavedení třetího pohlaví se však nebude týkat cestovních pasů, upozorňují německá média. Pravidla jejich vydávání upravuje speciální zákon, který nadále vyžaduje, aby vlastník pasu byl v dokumentu jednoznačně označen za muže nebo za ženu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
před 18 mminutami

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
před 34 mminutami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 45 mminutami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 1 hhodinou

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 2 hhodinami

Portugalská krajní pravice se stala druhou nejsilnější parlamentní stranou

Portugalská krajně pravicová strana Chega (Dost) se stala druhou nejsilnější parlamentní formací v zemi. Vyplývá to z konečných výsledků voleb, o nichž ve středu večer informovaly tiskové agentury. Vítězství patří středopravé koalici Demokratická aliance (AD) premiéra Luíse Montenegra, která má však k jednobarevné většině hlasů daleko.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...