Němečtí hackeři prolomili 18 milionů e-mailových účtů

Berlín - Německo řeší rozsáhlý případ kybernetického útoku. Zatím neznámí pachatelé ukradli přístupová data k 18 milionům e-mailových účtů. Napadení se týká jak německých, tak mezinárodních serverů. Podle Spolkového úřadu pro bezpečnost v informační technice zřejmě pachatelé zneužívají ukradené údaje k rozesílání nevyžádané reklamy (spamu).

Úřad předpokládá, že zhruba tři miliony napadených účtů patří přímo německým uživatelům, neboť mají koncovku .de. U zbývajících s mezinárodní doménou .com ale nelze dokázat původ uživatelů. O tom, jestli jsou mezi napadenými účty i adresy přiřaditelné k jiné zemi než k Německu, BSI neinformoval.

Úřad upozornil, že informace o ukradení přístupových údajů je aktuální a že pachatelé zřejmě v této době získaná data zneužívají. Kromě rozesílání spamu ale může podle BSI dojít i ke zneužití ukradených údajů k neoprávněným nákupům na internetu, pokud mají uživatelé e-mailový účet propojený s nějakým platebním systémem a nechrání si platby dalším heslem.

V letošním roce je to už druhé upozornění BSI na masivní krádež přístupových údajů k internetovým účtům. V lednu úřad uvedl, že bylo ukradeno na 16 milionů citlivých dat. Zhruba polovina postižených tehdy byli Němci, některé napadené e-mailové účty ale tehdy patřily i českým uživatelům. Podle německých úřadů pachatelé tehdy pocházeli z východní Evropy. BSI nyní neuvedl, zda lednová krádež souvisí s nejnovějším případem.