Navalnyj chce kandidovat na ruského prezidenta. Žádá kvůli tomu soud o revizi svého případu

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj žádá nejvyšší soud o přezkoumání svého případu. Oznámil to ruský list Kommersant s tím, že Navalnyj chce dosáhnout zrušení svého podmíněného trestu, aby se mohl v roce 2018 ucházet o post ruského prezidenta.

Navalnyj argumentuje rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), podle kterého nebylo jeho odsouzení v pořádku a případ by měl být znovu posouzen, tentokrát bez opomenutí jeho práv na spravedlivý proces.

Navalného advokáti se podle deníku mezitím obrátili na výbor ministrů Rady Evropy. Obávají se, že pokud výbor na ruský nejvyšší soud nezatlačí, budou soudci štrasburský verdikt ignorovat a ponechají v platnosti původní rozsudek. Tak tomu bylo v případě někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského. Pro Navalného by to podle ruských zákonů znamenalo, že nebude smět kandidovat až do roku 2033.

Navalnyj byl k pětileté podmínce za zpronevěru majetku podniku Kirovles odsouzen v říjnu 2013 v procesu, který on sám považuje za politický. Na základě štrasburského verdiktu je Navalnyj přesvědčen, že u nejvyššího soudu by jeho případ při skutečném zkoumání skončil jeho očištěním ze všech obvinění, a tím také obnovením jeho občanských a politických práv.

Alexej Navalnyj s manželkou během soudního jednání
Zdroj: ČTK/AP/Dmitry Lovetsky

Evropský soud pro lidská práva sice v únoru neoznačil Navalného proces přímo za politický, připustil ale, že mezi politikovými protikorupčními aktivitami a obviněním ze zpronevěry existuje souvislost, píše Kommersant.

ESLP proto odsoudil Rusko za porušení Navalného práv na spravedlivý proces a nařídil ruské vládě vyplatit kritikovi prezidenta Vladimira Putina 56 tisíc eur (1,5 milionu korun) jako odškodné a úhradu soudních nákladů. Odvolání Ruska štrasburský soud zamítl, čímž verdikt vstoupil v platnost.

Navalnyj svým bojem proti korupci mezi ruskou elitou dosáhl postavení vůdce opozice. Navzdory tehdy ještě nepravomocnému rozsudku získal ve volbách moskevského starosty na podzim 2013 překvapivě vysoký počet hlasů, asi 27 procent. Pak začal být vnímán jako hlavní Putinův soupeř na domácí scéně.

Sám Putin ještě neoznámil, zda se bude v roce 2018 ucházet o znovuzvolení. Ruská média ale vnímají čistky v Putinově okolí, z něhož odcházejí staří přátelé z KGB a nastupují mladí technokraté, právě jako přípravu na Putinovo další šestileté období v čele státu.