Na pacienty necílíme, tvrdí Rusko, Turci prý zvažují pozemní zásah v Sýrii

Moskva „kategoricky odmítá“, že by spáchala v Sýrii válečné zločiny bombardováním nemocnic. Při náletech zemřelo v pondělí na padesát civilistů. Podle Ankary za nimi stáli Rusové. Jeden z tureckých činitelů citovaných agenturou Reuters uvedl, že bez pozemní intervence syrská válka nikdy neskončí. Ankara už prý o této záležitosti jednala s mezinárodní koalicí vedenou USA, která cílí na pozice radikálů z Islámského státu (IS). V rámci koalice ale nepanuje ohledně pozemní akce shoda.

Mluvčí OSN odsoudil pondělní letecké údery, při nichž zahynulo 11 lidí. „Je zřejmé, že syrská a ruská letadla jsou velmi aktivní v této oblasti, měla by vědět, kdo je zodpovědný. Pokud šlo o záměrné zaměřování těchto zařízení, mohlo by se to počítat mezi válečné zločiny,“ podotkl mluvčí.

Kreml důrazně odmítl obvinění ze strany Turecka, že za nálety stálo Rusko. „Podobná prohlášení kategoricky odmítáme tím spíš, že tyto výroky nejsou podloženy důkazy,“ konstatoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle mluvčího by Rusko přijalo důkazy jen od syrských úřadů – a ty ukazují opak. Syrský velvyslanec v Moskvě již dříve uvedl, že za nálety stály USA, Pentagon to ovšem vzápětí odmítl.

Události: Rusko odmítá obvinění z válečných zločinů v Sýrii (zdroj: ČT24)

Schyluje se k válce na zemi? Koalice se neshodne

Podle tureckého činitele Ankara nechce jít do pozemní akce v Sýrii osamocena – obrátila se proto na koalici vedenou Washingtonem. O intervenci uvažují rovněž Saúdové a podle tureckého ministra zahraničí se k ní kloní i některé evropské státy.  

„Některé země, jako jsme my, Saúdská Arábie a další západoevropské státy říkají, že pozemní operace je nutná… Ale očekávat to jen od Saúdské Arábie, Turecka a Kataru není správné, ani realistické,“ řekl ministr Mevlüt Cavusoglu. „Jestliže se podobná operace uskuteční, musí být provedena společně, jako je tomu u (koaličních) leteckých úderů,“ dodal.

V koalici jsou podle něj někteří proti pozemní operaci. Jsou tam ale i tací, kteří se jí nechtějí účastnit, ale Turecko a další země v jejich aktivitách podporují. 

Turecký premiér Ahmet Davutoglu nicméně prohlásil, že jeho země přijme „preventivní opatření, aby se vyhnula zatažení do války v Sýrii“. Už v pondělí varoval, že cílem Moskvy je dát světu jen dvě možnosti: buď Asad, nebo Islámský stát. Podle Davutoglua je zřejmé, že Moskvě nejde o příměří, ale pouze o podporu Asadova režimu. 

De Mistura jednal v Damašku o humanitární pomoci

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se v této situaci snaží obnovit naději na pokračování mírových rozhovorů. V Damašku se dvakrát setkal se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem a jednal s ním o dodávkách humanitární pomoci do obléhaných oblastí.

„Hovořili jsme zejména o zpřístupnění všech obléhaných oblastí, nejen těch, které obléhá vláda, ale také opozice a Islámský stát,“ řekl de Mistura. Po druhé schůzce uvedl, že vláda v Damašku má povinnost umožnit OSN dodávky humanitární pomoci všem Syřanům. „Přístup do těchto oblastí zajišťují konvoje, které koordinuje tým OSN… Je jasné, že je povinností syrské vlády, aby zajistila, že se pomoc OSN dostane všem Syřanům, ať se nacházejí kdekoli… Zítra to otestujeme,“ uvedl zmocněnec OSN bez dalších podrobností.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) následně oznámil, syrská vláda povolila přístup do sedmi obléhaných oblastí, včetně oblastí okolo měst Muadamíja aš-Šám poblíž Damašku a Dajr az-Zaur.

Damašek povolí humanitárním konvojům přístup do obléhaných míst (zdroj: ČT24)

Přeshraniční turecko-kurdské ostřelování pokračuje

V posledních dnech došlo k několika případům ostřelování přes syrsko-turecké hranice s Kurdy, kteří se snaží dobýt klíčové město Azáz, což Turecko odmítá dopustit. Podle tureckého činitele se Ankara pouze brání útokům ze syrské strany. Skutečným motivem kurdských milic je podle ní zisk syrského území. 

Kurdům se v minulých dnech podařilo rychle proniknout do pohraničních oblastí provincie Aleppo, které do té doby drželi oponenti Damašku. Jejich oddíly notně oslabily útoky ruského letectva z minulých dní.

Vztahy mezi Tureckem, Kurdskými skupinami a Islámským státem
Zdroj: BBC

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 16 mminutami

Speciální vysílání: Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 24 mminutami

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Německý kancléř Olaf Scholz poblahopřál americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k nástupu do funkce. Na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty Evropské unie. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že silná a sjednocená Evropa bude partnerem nové americké administrativě, bude mít ale vždy na mysli evropské zájmy.
před 33 mminutami

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
13:32Aktualizovánopřed 44 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 3 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 4 hhodinami
Načítání...