Muž, který dal Americe jméno

Praha - Když v roce 1492 dorazil Kryštof Kolumbus ke břehům Ameriky, domníval se, že doplul do Asie. Celou věc uvedl na pravou míru až o deset let později další ze slavných mořeplavců Amerigo Vespucci. Právě on si jako první uvědomil, že „země na západě“ je ve skutečnosti dosud neznámým kontinentem. Muž, kterému Amerika vděčí za své jméno, zemřel ve španělské Seville 22. února 1512.

Stejně jako Kolumbus i Vespucci pocházel z Itálie, z rodiny váženého florentského notáře. Díky tomu se mu dostalo kvalitního vzdělání a posléze se uplatnil ve službách toskánských bankéřů. Obchodní kontakty zavedly Vespucciho i do Španělska, které bylo spolu s Portugalskem v té době centrem zámořských výprav. Díky svým znalostem astronomie a kosmologie se na jednu z nich zanedlouho vydal i Vespucci. V roce 1497 se údajně dostal k pobřeží Hondurasu, obkroužil Mexický záliv a podél pobřeží Floridy pokračoval na sever k zátoce Chesapeake ve Virginii.

Pokud tomu tak skutečně bylo, pak byl Vespucci prvním Evropanem, jenž zahlédl americkou pevninu, a ne pouze ostrovy v Karibiku. Mnozí historici však zprávy o Vespucciho první zaoceánské plavbě považují za smyšlené a obdobné pochybnosti mají i o Vespucciho čtvrté a zároveň poslední transatlantické cestě, jíž se měl zúčastnit v letech 1503-1504.

Mapa plaveb Ameriga Vespucciho
Zdroj: ČT24/dipity.com

Předmětem dohadů naopak není expedice, která vyplula ze španělského Cádizu v květnu 1499, Vespucci se jí zúčastnil na jedné z lodí už jako uznávaný navigátor. Výprava pod vedením Alonsa de Ojedy zamířila do oblasti dnešní Guyany, kde objevila ústí dvou veletoků - Amazonky a Orinoka. Už na zpáteční cestě Vespucci spřádal plán na další výpravu, která měla, jak pevně věřil, konečně proniknout k břehům Indie a Srí Lanky. Španělská koruna však neměla zájem, a tak se Vespucci vstoupil do portugalských služeb, které mu připadaly perspektivnější.

Na svou třetí dálkovou plavbu se Vespucci vydal v polovině května 1501. Cílem výpravy, které velel portugalský mořeplavec Gonçalo Coelho, bylo pobřeží dnešní Brazílie. Právě při této cestě Vespucci dospěl k myšlence, že neustále na jih ubíhající pobřeží nepatří Asii, ale že jde o dosud neznámý kontinent. Po návratu z expedice v roce 1502 Vespucci o své domněnce referoval v dopise Lorenzovi de Medici, přičemž pro pojmenování nového světadílu použil latinský výraz Mundus Novus, tedy Nový svět. Další zámořské výpravy Vespucciho myšlenku podpořily, a ta se tak stala všeobecně známou a akceptovanou.

Otázku, jak novou pevninu nazvat, vyřešil v roce 1507 německý kartograf Martin Waldseemüller, když navrhl název America, odvozený od latinské podoby Vespucciho křestního jména. Přestože název původně označoval pouze jižní část kontinentu, postupem času se začal používat k pojmenování Ameriky jako celku. Po svém objevu získal Vespucci španělské občanství a byl jmenován do veskrze úřednické funkce hlavního navigátora, kterou zastával až do své smrti.

6 minut
Rozhovor s Martinem Kovářem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 12 mminutami

Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.
06:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

SledujteSe zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do dnešních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
08:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Student zabil ve Francii nožem spolužačku, další žáky zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech.
15:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 3 hhodinami

Památku obětí holocaustu připomíná čtení jmen zavražděných i pochod

Oběti holocaustu ve čtvrtek v Česku připomnělo veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty. Akce se konala podvacáté a v letošním roce celkem ve 38 městech. Památku obětí si připomněli také v Polsku, kde od třinácti hodin v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi uspořádali Pochod živých. Letos je to osmdesát let od konce druhé světové války.
14:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Indie a Pákistán odebírají víza občanům druhé země

Indie zrušila víza všem Pákistáncům, s výjimkou diplomatů, s platností od neděle. Do 29. dubna musí pákistánští občané opustit území Indie. Pákistán zase oznámil uzavření své hranice s Indií. Pro sousední zemi uzavře i svůj vzdušný prostor a přeruší s ní obchod. Indům také odebere víza a vyhostí diplomaty.
13:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
14:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...