Moskva zakáže ruským firmám uzavírat nové smlouvy s tureckými dodavateli v řadě odvětví. Kromě již platných omezení v turistice a stavebnictví půjde také o restaurace a hotely, dřevařství či o výcvik pilotů. Turci budou také zcela vyloučeni z ruských státních zakázek ve všech odvětvích. Moskva navíc požaduje od Ankary odškodnění za bombardér, který Turecko koncem listopadu sestřelilo.
Moskva rozšíří sankce. Zavede seznam „zakázaných prací a služeb“ pro turecké firmy
O dalších chystaných ruských sankcích proti Turecku informoval list Kommersant, který měl možnost nahlédnout do návrhu příslušného vládního usnesení, předloženého premiérovi Dmitriji Medvěděvovi 9. prosince. Usnesení zavede seznam prací a služeb, které budou mít turecké firmy zakázáno vykonávat v Rusku. Omezení se však budou vztahovat jen na nové kontrakty a vláda také bude mít možnost udělovat výjimky. Momentálně se prý ladí detaily.
Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se prudce zhoršily po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami minulý měsíc u turecko-syrských hranic. Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil koncem listopadu sankce proti Turecku, které například zakazují dovoz potravin a zemědělských plodin, pozastavují vládní programy spolupráce a omezují zaměstnávání tureckých občanů v zemi.
Turci se v Rusku podíleli na stavbách za miliardy dolarů. Rusko z Turecka dováželo především rajčata a citrusy. Zákaz postihl také dovolené ruských turistů v Turecku, které je pro Rusy jednou z nejoblíbenějších destinací.
Rozšíření sankcí ale podle Kommersantu vypadá „poměrně měkce“. Představitelé řady odvětví si oddychli, což platí zejména o přepravcích v automobilové dopravě, pro pivovarnictví (turecká společnost Anadolu Efes se svými šesti pivovary v zemi ovládá zhruba 13-14 procent ruského trhu) nebo maloobchod.
„Nechceme se sami seknout ani do ruky, ani do nohy. Sankce mají být zaměřeny v prvé řadě na to, aby minimálně poškodily ruskou ekonomiku,“ objasnil nejmenovaný vládní představitel.
Podle Ankary Moskva zveličuje vojenskou hrozbu
Moskva si podle svého velvyslance v Turecku klade tři podmínky pro normalizaci vztahů: Turecko se omluví, potrestá viníky a zaplatí za způsobenou škodu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sice již vyjádřil nad incidentem politování, omluvu ale vyloučil.
Mluvčí turecké diplomacie navíc ve středu dodal, že vyplatit odškodnění není možné - Rusové by se naopak měli zaručit, že už turecký vzdušný prostor nenaruší. Turecko obvinilo Moskvu ze zveličování vojenských hrozeb, které podle Ankary ve skutečnosti neexistují.