V New Yorku začíná výběrem poroty proces s jedním z nejmocnějších drogových bossů světa, Mexičanem Joaquínem Guzmánem, přezdívaným El Chapo (Prcek). Guzmán čelí mimo jiné obviněním z vraždy, pašování drog, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní. Bezpečnostní opatření kolem soudního procesu jsou bezprecedentní. Odhaduje se, že americkou státní pokladnu vyjdou na 50 milionů dolarů.
Masivní bezpečnostní opatření kvůli soudu s „Prckem“. Narkobaronovi hrozí v USA doživotí
Budova federálního soudu v New Yorku je kvůli nadcházejícímu procesu desetiletí v režimu zvláštní ostrahy. Porotci budou rozhodovat o trestu pro bývalého šéfa nejmocnějšího mexického drogového kartelu Sinaloa. Prokuratura pro něj požaduje doživotí.
Joaquín Guzmán je obviněn i ze spiknutí a prodeje jihoamerických drog do Spojených států. Jen kokainu tam podle vyšetřovatelů jeho kartel dodal stovky tun. Dále pak marihuanu, heroin a metamfetaminy. Guzmán řídil kartel přes dvacet let. Časopis Forbes tehdy jeho jmění odhadoval na miliardu dolarů.
Američtí strážci pořádku nehodlají ohledně pouhých 167 centimetrů měřícího zločince nic podcenit. Z věznic v Mexiku si totiž „Prcek“ zaplatil útěk už dvakrát. V roce 2001 uprchl z káznice s maximální ostrahou v dodávce vozící prádlo. Když jej po 13 letech na útěku dopadli znovu, v roce 2015 odjel na motorce tunelem, který vedl až pod jeho celu.
Od loňského vydání do Spojených států ho americké úřady drží v izolaci. „Joaquín nesmí komunikovat s nikým. Jen ho jednou za měsíc navštěvují jeho malé děti,“ říká narkobaronův právník Eduardo Balareza. Podle něj se zdravotní stav vězněného kvůli dlouhodobé izolaci stále zhoršuje.
Brooklynský most dvakrát denně jen pro Guzmána
Kvůli Guzmánovým převozům z věznice k soudu a zpět bude muset policie dvakrát denně zastavit dopravu na ikonickém Brooklynském mostě. Kolonu obrněných aut s mimořádně střeženým zločincem bude ze vzduchu kontrolovat i vrtulník.
Porotci pod ochranou
Zatím soud vybírá dvanáct porotců a jejich náhradníky. Drží je v anonymitě a pod ozbrojenou ostrahou. Tu dostali i svědci. Šestnáct z nich jsou bývalí členové kartelu, kteří přistoupili na dohodu s prokuraturou. „Musíte si uvědomit, kdo ti lidé jsou a proč se rozhodli svědčit. Budou vypovídat z jediného důvodu, aby snížili trest, který jim samotným hrozí,“ dodává Guzmánův advokát.
Na přelíčení bude smět jen pět prověřených novinářů. Všichni účastníci budou muset projít detektorem kovů, strážci nafasují psy a těžší zbraně.