Kreml odmítá teorii o útoku na ruské letadlo jako spekulaci

Dosavadní hypotézy o příčinách pádu ruského letadla nad Egyptem jsou spekulace. Řekl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Premiér Dmitrij Medvěděv nařídil ministrovi dopravy vyjednat se státy, kam létají ruské letecké společnosti, zpřísnění bezpečnostních opatření. Británie a USA se kloní k tomu, že příčinou pádu letadla byla bomba. Londýn považuje za pravděpodobného viníka radikály z Islámského státu působící na Sinaji.

Před pěti dny se nad Sinajským poloostrovem zřítilo ruské letadlo necelou půlhodinu po startu z egyptského Šarm aš-Šajchu a v jeho troskách zahynulo 224 lidí. Vyšetřování nehody stále pokračuje a Rusko se na něm podílí. Peskov řekl, že „všechny verze o tom, co se stalo a proč, musejí dodat vyšetřovatelé a ti zatím nic neoznámili“.

„Všechna ostatní vyjádření nejsou nic jiného než spekulace,“ prohlásil. Rusko prý nevylučuje žádnou z teorií, ale vyzdvihovat jenom jednu z nich, podle Peskova není správné.

Lety ruských letadel do Šarm aš-Šajchu budou pokračovat

Mluvčí také řekl, že lety ruských letadel do Šarm aš-Šajchu budou pokračovat, i když Británie a Irsko je přerušily. Do letoviska má během čtvrtka dorazit 23 ruských letadel.

Medveděv na zasedání vlády prohlásil, že je zatím brzy na to činit závěry o příčinách havárie. Požádal ale ministra dopravy Maxima Sokolova, aby vyjednal se všemi zeměmi, kam létají ruští letečtí dopravci, dodatečná bezpečnostní opatření. Ministerstvo dopravy podle ruských sdělovacích prostředků už poslalo návrhy na nová opatření egyptským úřadům.

obrázek
Zdroj: ČT24

Egypt se pozastavil nad údajně předčasnými závěry Británie, která do odvolání zastavila lety do Šarm aš-Šajchu a poslala k prověření tamních bezpečnostních opatření své experty. Egyptský ministr pro letectví prohlásil, že vyšetřovatelé zatím nemají žádný důkaz toho, že letadlo spadlo kvůli výbuchu bomby.

Podle agentury TASS bylo zatím identifikováno 58 obětí a čtyři z nich byly předány příbuzným k pohřbení. Rovněž bylo ukončeno prohledávání 33 kilometrů čtverečních v okolí vraku letadla. Pátrání pokračuje na zbylých sedmi kilometrech čtverečních.

  • K nehodě letu 9268 menší ruské aerolinky Kogalymavia došlo v sobotu 31. října. Celkem 224 lidí – převážně ruských turistů – mířilo z jihosinajského přístavu Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Nikdo nepřežil.
  • Spojení s leteckým dispečinkem posádka přerušila v době, kdy airbus letěl zhruba ve výšce 10 kilometrů. Poté letoun začal prudce klesat. Podle ruských i egyptských vyšetřovatelů do poslední chvíle piloti nehlásili nic mimořádného.
  • Od začátku vyšetřování je v různé míře zmiňováno několik možných příčin – technická závada, chyba pilotů, sestřelení a v poslední době zejména možný výbuch ukryté nálože přímo v letadle. Jako nejpravděpodobnější verzi ji uvádějí britské a americké tajné služby.
  • V té souvislosti je nejčastěji zmiňováno hnutí Islámský stát a jeho odnož na Sinajském poloostrově. Radikální islamisté se krátce po tragédii k činu skutečně přihlásili, sami ale hovořili o sestřelení. Teoreticky by šlo o reakci na ruské letecké angažmá v syrské válce.
  • Ze strany Egypta a Ruska dosud zaznívají slova o zdrženlivosti do té doby, než skončí vyšetřování. Celý proces může trvat několik měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 8 mminutami

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 11 mminutami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 10 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...