Janukovyč nehodlá podepsat asociační smlouvu s EU

Kyjev – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nepodepíše na summitu ve Vilniusu asociační dohodu s Evropskou unií – a to bez ohledu na to, zda ve čtvrtek ukrajinský parlament schválí zákon umožňující expremiérce Tymošenkové vycestovat na léčení do zahraničí, kterým unie podmiňuje přiblížení Ukrajiny. Janukovyč oznámil svůj postoj eurokomisaři EU pro rozšíření Štefanu Fülemu. Brusel ovšem zprávám z Ukrajiny nepřikládá větší význam a dál připravuje podpis smlouvy. Sám Füle Janukovyče pochválil za jeho odhodlání prosadit zákon o léčbě odsouzených v zahraničí.

„Tato slova podle dvou na sobě nezávislých zdrojů České televize zazněla na setkání prezidenta Janukovyče s eurokomisařem Fülem, který přijel do Kyjeva osobně lobbovat za přijetí posledních zákonů, které unie vyžaduje k přijetí asociační dohody s Ukrajinou. Janukovyč měl prohlásit, že by Ukrajina v tuto chvíli podpisem dohody velmi tratila. Proto se ji rozhodl nepodepsat,“ uvedl zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Podle něj mluvil Janukovyč o částce kolem 500 miliard eur v následujících deseti letech, o které by Ukrajina přišla kvůli útlumu obchodů s Ruskem a chtěla by si je nechat kompenzovat od EU.

Janukovyčovo „ne“ unii zmiňují i další zdroje

Informaci o údajném odmítavém stanovisku Janukovyče přinesl i ukrajinský anglicky psaný list Kiyv Post. „Janukovyč zjevně řekl Fülemu, že asociační smlouvu ve Vilniusu podepsat neplánuje,“ uvedl list s odvoláním na své blíže neurčené zdroje. Opozice má podle Kiyv Post podezření, že Janukovyč chce touto taktikou získat od evropských států nějaké výhody. „Nemusí to ale vyjít, protože mezi činiteli EU převládá pocit rozčarování a zrady,“ konstatuje list. Stejnou informaci prý dostal i stálý zástupce EU v Kyjevě Jan Tombiński od ukrajinského ministra zahraničí Leonida Kožary.

Unie si pro ukrajinské přidružení stanovila řadu podmínek, z nichž většinu Kyjev splnil. Hlavní překážkou ale zůstávalo věznění Tymošenkové, které se na Západě stalo symbolem ukrajinské selektivní justice. Jednání kyjevského parlamentu proto v posledních dnech napjatě sledovala řada unijních politiků, včetně eurokomisaře pro přidružení Füleho a zvláštních zmocněnců Aleksandera Kwaśniewského a Pata Coxe. Ti za poslední dva roky přijeli do Kyjeva kvůli Tymošenkové sedmadvacetkrát.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

Eurokomisař bude jako první informovat státy EU

Füle po ukončení nejnovější dvoudenní návštěvy Ukrajiny vydal prohlášení, podle něhož je
Brusel integraci Ukrajiny „nezvratně oddán“. "Odhodlání EU povýšit vztahy s Ukrajinou na novou úroveň, a otevřít tak nové možnosti pro ukrajinský národ, je pevné. Dveře pro tento
kvalitativní skok kupředu jsou otevřené," konstatoval eurokomisař.

Füleho mluvčí Peter Stano po příjezdu z Kyjeva do Bruselu novinářům sdělil, že Füle nejprve s výsledky své mise seznámí členské státy Evropské unie, novináři prý obdrží zprávu později.

Štefan Füle
Zdroj: ČT24

Unie dál věří v podpis dohody

Unijní ministři zahraničí vyslali ze svého pondělního zasedání v Bruselu do Kyjeva signál, že EU je se svým konečným rozhodnutím o asociaci, plánovaným původně na pondělí, ochotna ještě deset dnů vyčkat. Jako nejzazší termín pro podpis dohody stanovil Brusel 28. a 29. listopad, kdy se ve Vilniusu sejde summit Východního partnerství.

„Náš pohled zůstává stejný. Jsme odhodláni v práci pokračovat. Uvidíme, nakolik je odhodlání Ukrajinců podepsat dohodu seriózní. Situace na Ukrajině je velice složitá, a ne všechny signály, které odtamtud přicházejí, si zaslouží pozornost,“ uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, jehož země EU předsedá do konce roku.

Odhodlání Kyjeva podepsat koncem měsíce na summitu Východního partnerství asociační smlouvu dnes potvrdil ukrajinský premiér Mykola Azarov. „Parlament pokračuje v přípravě integračních zákonů,“ prohlásil Azarov na tiskové konferenci v ruském Petrohradu, kde se účastní schůze premiérů Společenství nezávislých států. Příprava k vilniuskému summitu na Ukrajině podle něj pokračuje „absolutně normálně“.

2 minuty
Telefonát Josefa Pazderky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánoPrávě teď

Ekvádor vybere prezidenta. Zemi trápí drogové gangy i rekordní počet vražd

Jihoamerický Ekvádor čeká o víkendu rozhodující kolo prezidentských voleb. Klíčovým tématem je přitom bezpečnost. Ze země se v posledních letech stal největší světový vývozce kokainu do Spojených států i do Evropy. Pašerácké sítě často kontrolují násilné albánské mafie. Jen letos v lednu to pro Ekvádor znamenalo rekordních 781 vražd.
před 21 mminutami

Rusko a USA si vyměnily dva vězně. Budují vzájemnou důvěru, píše WSJ

Spojené státy a Rusko si v Abú Dhabí vyměnily dva vězně. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války, kterou Moskva zahájila svou plošnou invazí před více než třemi lety.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

EU odloží odvetná cla proti USA o devadesát dní

Evropská unie o devadesát dní odloží platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu s okamžitou platností snížil většině zemí původně zamýšlená cla na deset procent na dobu devadesát dní.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské drony roznáší po Ukrajině bomby. Kyjev neví, kdy detonují

Rusko začalo používat bezpilotní letouny k rozmístění výbušných zařízení po celé Ukrajině, varovalo tamní ministerstvo vnitra. Drony mohou být nasazeny kdekoli a situace je velmi nebezpečná, protože načasování detonace není známo, píše server Kyiv Independent.
před 7 hhodinami

Tragédie v Santo Domingu má přes 220 potvrzených obětí

Počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha, stoupl na 221, informoval podle lokálních médií ve čtvrtek večer středoevropského letního času šéf záchranářů Juan Manuel Méndez. Z trosek se podle něj dosud podařilo dostat 189 živých lidí, posledního nalezli v úterý odpoledne. Od té doby vyprošťují už jen mrtvá těla.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nehoda, která víří konspirace. Smolensk dál štěpí Polsko

Před patnácti lety zahynula při letecké havárii u Smolenska polská elita. Tezi o výbuchu na palubě šířenou konzervativci vyvrátila předchozí vyšetřovací komise i mezinárodní experti, Smolensk ale dál rozděluje Polsko. Varšava kvůli tragédii nově obvinila desítky ruských soudních znalců. Podle prokurátora může jít o průlom.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...