Islamisté ovládli Tikrít, z Mosulu uprchlo půl milionu lidí

Mosul – Islámští radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) zcela ovládli město Tikrít, které leží asi 150 kilometrů severně od Bagdádu. Tikrít je rodištěm někdejšího diktátora Saddáma Husajna. Kontrolují také největší ropnou rafinerii v zemi. Z Mosulu už před ozbrojenci uteklo půl milionu lidí. Islamisté zde navíc zajali desítky tureckých občanů.

Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) mají od úterý v rukou celou provincii Ninive a z velké části právě i její středisko Mosul. Z města a jeho okolí již uprchlo půl milionu lidí. Členové ISIL dnes střežili banky a veřejné úřady včetně sídla guvernéra. Vyzývali rovněž lidi, aby šli do práce.

Během dvou konfliktů se ozbrojenci zmocnili v Mosulu 80 tureckých občanů. Jedním z incidentů bylo obsazení tureckého konzulátu, kde do zajetí podle světových agentur padli konzul, tři děti a příslušníci tureckých speciálních jednotek. Část tureckých občanů, kteří byli zajati při útoku na konzulát, byla údajně převezena na vojenskou základnu povstalců. Turecké úřady uvedly, že nikdo z nich není zraněn. „Nyní jsme zapojeni do rozvážného krizového jednání, bereme zřetel na bezpečí našich občanů. Aby nedošlo k nepochopení, jakékoli ublížení našim občanům a zaměstnancům se setká s co nejtvrdší odplatou,“ oznámil turecký ministr zahraničí.

Radikálové dál postupují k městu Bajdží, kde leží největší ropná rafinérie země. Začali vyjednávat s 250 vojáky, aby místo opustili. Stráž údajně souhlasila za podmínky, že bude moci bezpečně odejít do jiného města. V dvousetisícovém Bajdží ležícím v provincii Saláhaddín už radikálové zapálili budovu soudu a policejní stanici. 

V Mosulu vlají prapory al-Káidy

Irácký premiér Núrí Málikí se v reakci na dění na severu země obrátil na parlament s žádostí o vyhlášení výjimečného stavu. Očekává se, že vláda nasadí veškeré prostředky, aby Ninive získala zpět. Kromě armády využije zřejmě místní milice, letectvo, šíitské dobrovolníky z Íránu i kurdské milice, stejně tak zřejmě využije logistickou pomoc USA a americké tajné služby.

V Mosulu vlají černé prapory al-Káidy, mnoho policejních stanic je vypálených a podle svědků vojáci odhodili zbraně a prchli stejně jako civilisté. Míří do autonomního Kurdistánu, jehož úřady už zajistily pro uprchlíky dočasné tábory.

„Vláda bude úžeji spolupracovat s regionálním kurdským vedením, aby ty bojovníky vytlačila,“ sdělil Zibarí. Muktada Sadr, jehož milice v minulosti vedly úspěšný boj proti americkým vojákům, vyzval své stoupence, aby znovu vytvořili bojové brigády „na obranu náboženských míst“. „Nemohu zůstat nečinně sedět, jsou-li v ohrožení svatá místa. Jsem připraven spolupracovat s vládou a vytvořit mírové brigády,“ poznamenal duchovní, který disponuje značným vlivem na irácké šíity. Netají se kritikou šíity Málikího a označuje ho za diktátora.

Mezinárodní organizace pro migraci: Umírali civilisté

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která v oblasti působí, uvedla, že boje si v minulých dnech vyžádaly mnoho obětí z řad civilistů. Několik nemocnic v Mosulu údajně nefunguje, protože jsou v bojové zóně. Jako ošetřovny proto slouží mešity, kam jsou sváženi ranění. Ve městě prý platí zákaz jízdy autem, mnoho lidí prchá pěšky.

Podle BBC ovládá ISIL provincii Ninive už několik měsíců a strategické části Mosulu si vybojoval za pět dní. Stanice upozorňuje, že tento vojenský úspěch v Iráku je mnohem cennější než ten, jehož skupina dosáhla v Sýrii, když ovládla tamní provincii Rakka. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová označila situaci v Mosulu za velmi vážnou a deklarovala, že USA podporují „silnou, koordinovanou akci k potlačení této agrese“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se v sobotu od 10:00 koná pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 2 mminutami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 9 mminutami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 21 mminutami

Trump vyzval Ukrajinu a Rusko k setkání, dohoda je podle něj blízko

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social krátce po příletu do Itálie, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 11 hhodinami
Načítání...