Íránské vyjednávače doma vítali jako ambasadory míru

Teherán - Stovky Íránců v noci nadšeně vítaly íránské vyjednávače, kteří přiletěli ze Ženevy, kde o víkendu předběžně dohodli se světovými mocnostmi zmírnění mezinárodních sankcí výměnou za omezení jaderného programu. Ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který byl jedním z vyjednávačů, na letišti prohlásil, že jeho země je připravena už ode dneška jednat o konečné dohodě.

Dav tvořili převážně mladí studenti, kteří Zarífa a hlavní íránského jaderného vyjednávače oslavovali jako „ambasadory míru“. „Ne válce, sankcím, kapitulaci a urážkám,“ skandovali příznivci, kteří měli v rukou íránské vlajky a květiny. Byli mezi nimi i rodinní příslušníci zabitých jaderných vědců, íránští zákonodárci a další představitelé země.   

Mohammad Džavád Zaríf
Zdroj: Majid Asgaripour/ČTK/AP

Zaríf po přistání zdůraznil, že ženevské ujednání je jen prvním krokem. „Jsme připraveni jednat o konečné podobě jaderné dohody už od zítřka,“ prohlásil po nedělním příletu domů šéf íránské diplomacie. Vyjednaná dohoda, která se týká příštích šesti měsíců, podle něj Írán v ničem neomezuje a Teherán může velmi rychle od všech dohodnutých bodů odstoupit. Ministr také poděkoval Íráncům za jejich „odpor“ vůči tlaku ze zahraničí, kterému byla jejich země v posledních letech vystavena.

Většina íránských deníků dohodu uvítala, ocenila Zarífa a jenom konzervativní listy napsaly, že Spojeným státům nelze důvěřovat. „Tady Írán, všichni jsou spokojeni“, nazval svůj článek konzervativní list Etemád. Napsal v něm, že Íránci bděli celou noc ze soboty na neděli a čekali na výsledek ženevského jednání. Dle listu Haftesobh se stal Zaríf hvězdou uživatelů Facebooku, protože jeho účet sleduje 700 000 příznivců. Deník Armán na titulní stránce otiskl Zarífovu fotografii po příletu. Sedí na ní v křesle a na klíně drží vnučku jednoho ze zavražděných nukleárních vědců. List Aš-Šark k fotografii Zarífa tisknoucího si ruku s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym napsal, že „sankce vyletí do povětří“.

Podle AP nezazněla v Teheránu žádná výraznější kritika ženevské dohody, pouze několik opozičních poslanců v neděli žádalo více detailů o kompromisu, s nímž souhlasil jak nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, tak umírněný prezident Hasan Rouhání.   

Předběžná dohoda Íránu se šesti mocnostmi (pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem) počítá s omezením jaderného programu Teheránu, který má umožnit provádět rozsáhlé inspekce ve svých jaderných zařízeních. Výměnou za to bude zrušena část mezinárodních sankcí vůči Íránu. Jeho představitelé zdůrazňují především fakt, že dohoda potvrdila Íránu právo obohacovat uran. Podle ní musí sice Íránci přestat obohacovat na úroveň 20 procent, ale mohou pokračovat v obohacování do pěti procent, což kritizoval zejména Izrael.

Vydáno pod