Nespravedlivý a nešikovný krok, který pouze hraje ve prospěch teroristů. Tak hodnotí místopředseda iráckého parlamentu Humám Hamúdí výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dočasně zakázal vstup občanům z Iráku a dalších šesti zemí na území USA. Irák podle Hamúdího potřebuje, aby mu svět pomohl v boji s islamisty, a ne aby vedl boj proti němu samému. Hamúdí byl hostem pořadu Události, komentáře s Lukášem Dolanským.
Humám Hamúdí: Irák je důležitý článek v boji s IS. Trumpův výnos byl pro nás šok
Jak rozumíte kroku Donalda Trumpa?
Co se týče zákazu Iráčanům cestovat do Ameriky, tak to byl obrovský šok pro irácký lid. Irácký lid měl totiž obrovské ztráty v boji proti DAEŠ a teroristům a několikrát v tomto boji zvítězil. Irák je hrdý na to, že je jedním z mála států, kterým se podařilo pokořit tyto teroristy. Je velmi smutné slyšet potom takovéto věci. Ministerstvo zahraničí bylo šokováno, spojilo se se svou protější stranou v Americe. Ze strany USA je to porušení diplomatických a mezinárodních vztahů a dohod.
Nemá každý stát právo na určení vlastních pravidel?
Ano, s tím nemáme problém. Ale toto usnesení bude ve prospěch teroristů. (…) Amerika má celonárodní postoj proti muslimům. A je to upevňování myšlenky mezikulturního boje a podporuje se tak terorismus.
Irák ale také zakazuje některým národnostem vstup na svoje území. Třeba Izraelcům.
My proti nim nic nemáme, ale jde o diplomatickou věc, že tento stát neuznáváme jako legitimní. Nemáme nic proti Židům, pokud chtějí navštívit Irák, mohou kdykoliv.
Vy jste řekl, že tento krok podpoří teroristické uskupení Islámský stát. Z čeho vycházíte?
Vzkaz v tomto rozhodnutí je, že je namířený proti Arabům a muslimům, a je nařknutím z terorismu. Je rozdíl mezi náboženstvím a terorismem. USA takto nespravedlivě vzkazují, že jsou všichni muslimové teroristi.
Rozumíte strachu z islámského terorismu?
Ano, máme z toho velké obavy. V Iráku s tím máme obrovské problémy. Snažíme se nad tím vyhrát, ale nejednáme s tím takto nešikovně. Nepodnikáme nespravedlivé kroky vůči ostatním.
Může tohle vést k protiamerickým náladám v Iráku?
Mnoho Američanů je na naší straně v tomto rozhodnutí, i na ministerstvu zahraničí, takže Iráčani v tom nevidí žádnou negativitu vůči Američanům. Vadí jim jen rozhodnutí jako takové.
Irácký parlament už v pondělí schválil rezoluci, kterou chtěl v zásadě zavést totéž. Dovedete si představit, že by něco takového uspělo?
Je to rozhodnutí na základě mezinárodních smluv a reakce, aby nás respektovali stejně, jako my respektujeme je.
Dovedete si představit, že byste to skutečně zavedli?
Diskutuje o tom mnoho specialistů a politologů.
I přesto, že dnes je v Iráku několik tisíc Američanů, kteří vám pomáhají bojovat s islámským státem?
Ano, je to pravda. Je to vlastně reakce, aby se znovu zvážilo to rozhodnutí, aby nám řekli, že nejde přímo o Irák, ale jen o skupinu, která u nás působí. My proti ní bojujeme jako celek, jako arabské státy. Je to naše práce, abychom proti těmto teroristům naším vlastním tělem a krví bojovali. Je třeba, abychom ze světa dostali pomoc místo toho, aby proti nám bojovali jako celku. Protože my jsme důležitým článkem v boji proti IS.