Hubbleův teleskop je zpátky na oběžné dráze

Mys Canaveral (USA) - Astronauti z raketoplánu Atlantis dnes splnili poslední úkol své mise u Hubbleova vesmírného teleskopu - opravený a modernizovaný přístroj, na němž pracovali skoro týden, vrátili na oběžnou dráhu. Sedmičlenná posádka raketoplánu se nyní chystá zpět k Zemi, kde by měla přistát v pátek krátce před 18:00 SELČ. Pomocí robotické paže raketoplánu astronautka Megan McArthurová opatrně vyložila teleskop o hmotnosti 13 tun a velikosti autobusu z nákladového prostoru Atlantisu, kde byl uložen od minulé středy.

Podle oznámení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve 14:57 SELČ pak teleskop vypustila na oběžnou dráhu ve výšce zhruba 560 kilometrů, a raketoplán se tak od přístroje definitivně odpoutal.

„Když znovu přemýšlíme o této misi, bylo to pro nás neuvěřitelné dobrodružství. Myslím, že to ukazuje úspěchy, kterých lidi mohou dosáhnout, když překonávají překážky,“ řekl velitel Atlantisu Scott Altman. Všechno podle něj nešlo tak, jak bylo naplánováno, „ale společně jsme vykonali neuvěřitelné věci“. „Nyní Hubble může pokračovat v odhalování kosmu,“ dodal Altman.

Stejné nadšení zavládlo i v Houstonu ve středisku pro kontrolu letu. „Je to vynikající vidět Hubble, nejslavnější vědecký přístroj všech dob, kompletně opravený a nový, znovu připravený k práci. Děkujeme vám,“ vzkázal kosmonautům Dan Burbank, který má na Zemi na starosti komunikaci s raketoplánem.

Posádka ještě jednou zkontroluje tepelný štít Atlantisu, zda je v pořádku pro návrat do atmosféry. Opravy Hubbleova teleskopu probíhaly na vysoké orbitě v prostoru, kde se pohybuje množství „kosmického smetí“ a hrozilo poškození lodi. Tu minulou středu minul asi deseticentimetrový kousek odpadu jen o několik kilometrů.

Atlantis je poškozen, nebezpečí však nehrozí

Při startu poničily plášť raketoplánu odpadávající úlomky z vnější palivové nádrže, které na jeho pravém boku vytvořily asi půlmetrový pás škrábanců. Podle inženýrů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ale nepředstavují pro stroj žádné nebezpečí. 

Odpoutáním od „Hubblea“ Atlantis definitivně zakončí pátou a poslední servisní misi u dalekohledu, která podle NASA prodloužila jeho životnost nejméně do roku 2014 a mnohonásobně zvýšila jeho výkonnost. Podle odborníků bude nyní schopný podívat se ještě hlouběji do historie vesmíru než dosud.



Při pěti výstupech do volného kosmického prostoru, které trvaly celkem 37 hodin, astronauté teleskopu vyměnili gyroskopy zajišťující jeho orientaci v prostoru, datovou jednotku, baterie a tepelné štíty. Nainstalovali na něj novou širokoúhlou kameru a spektrograf, jinou kameru a spektrograf částečně úspěšně opravili.

Investice do Hubbleova teleskopu činí téměř 200 miliard korun

Náklady na tuto misi NASA vyčíslila na 1,1 miliardy dolarů (zhruba 21,5 miliardy korun), čímž zaokrouhlila investice do Hubbleova teleskopu na deset miliard dolarů (téměř 200 miliard korun). Během pěti opravářských výprav k dalekohledu k němu astronauté podle NASA vystoupili celkem třiadvacetkrát a ve volném prostoru u něj strávili 166 hodin a šest minut. 

Návrat účastníků poslední mise je naplánován na pátek 17:41 SELČ, kdy by měl raketoplán Atlantis přistát na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvedl, že omilostnil patnáct set obviněných z útoku na Kapitol

Americký prezident Donald Trump uvedl, že omilostnil přibližně patnáct set obviněných z útoku na Kapitol před čtyřmi lety a také zmírnil tresty čtrnácti členům krajně pravicových skupin Oath Keepers a Proud Boys. Trump dříve slíbil, že se postará o osvobození svých příznivců, kteří se mu před čtyřmi lety snažili pomoci zvrátit jeho porážku ve volbách. Trump omilostnil téměř každého obviněného z útoku, uvedla agentura Reuters, podle které dokument také nařizuje generálnímu prokurátorovi upustit od všech nevyřízených případů souvisejících s nepokoji.
05:19Aktualizovánopřed 19 mminutami

Senát USA jednomyslně schválil Rubia jako ministra zahraničí

Novým americkým ministrem zahraničí bude floridský senátor Marco Rubio. Do funkce ho v pondělí jednomyslně schválil Senát Kongresu USA. Politik, označovaný za jestřába v přístupu k Číně, Íránu či Kubě, se díky podpoře zákonodárců obou stran stal prvním potvrzeným členem rodící se vlády prezidenta Donalda Trumpa, informují americká média.
před 36 mminutami

Trump zrušil desítky Bidenových výnosů a vyvázal USA z Pařížské dohody o klimatu

Nový americký prezident Donald Trump podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu. Mezi dalšími příkazy, které po inauguračním ceremoniálu podepsal před zhruba 20 tisíci svých stoupenců v zastřešené washingtonské aréně Capital One, byla i nařízení, která podle Trumpa zabrání cenzuře či nařídí vládě bojovat proti růstu životních nákladů.
před 4 hhodinami

Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump již v aréně Capital One podepsal své první exekutivní příkazy, poté zamíří do Bílého domu a chopí se svých pravomocí. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Končící americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajinské drony útočily na podniky ve dvou ruských regionech i sklad paliv

Ukrajinské drony v noci na pondělí zaútočily na průmyslové podniky v ruském Tatarstánu a v Kalužské oblasti, informovaly podle ruskojazyčného servisu BBC tamní úřady. Neuvedly, o jaké závody šlo. Podle informací na Telegramu se v Kazani, administrativním centru Tatarstánu, stal terčem útoku podnik vyrábějící letadla. V pondělí večer došlo k dalšímu útoku, kdy ukrajinské drony napadly a zapálily sklad pohonných hmot v ruském městě Liski ve Voroněžské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin, informují agentury. Britská vláda avizovala, že celý incident, po němž následovaly celonárodní nepokoje, vyšetří.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...