Na severovýchodě Indie po konzumaci pančovaného alkoholu zemřelo za několik dní nejméně 150 lidí. Další asi dvě stovky lidí zůstávají v nemocnici. Oběťmi jednoho z nejhorších neštěstí tohoto druhu v Indii byli převážně dělníci z čajových plantáží ve státě Ásám. Nelegálně vyrobený alkohol si koupili ve čtvrtek, když dostali týdenní mzdu.
Dělníci z indických čajových plantáží se hromadně otrávili alkoholem. Obětí je už 150
Nápoj obsahoval metanol, tedy látku, která poškozuje centrální nervový systém. Dělníci začali upadat do bezvědomí a byli převezeni do blízkých nemocnic. Nejméně 150 jich zemřelo, z toho padesát v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách. Z dvou set hospitalizovaných je několik v kritickém stavu.
Podle oblastní policie bylo kvůli rozsáhlé otravě alkoholem dosud zatčeno čtrnáct lidí. Je mezi nimi majitel místní palírny a lidé zapojení do výroby a distribuce pančované pálenky. Místní obyvatelé podle agentury AP vyplenili dům jednoho ze zadržených.
Hromadná úmrtí po vypití pančovaných alkoholických nápojů jsou v Indii častá. Oficiální statistiky uvádějí, že ročně takto přijde o život asi tisíc lidí.
Lidé nelegálně vyráběný alkohol kupují, protože je podstatně levnější než dovážené alkoholické nápoje a zavedené indické značky. Podle indického sdružení pro víno a lihoviny je z pěti miliard litrů alkoholu vypitých každoročně v Indii čtyřicet procent vyrobeno nelegálně.
Před necelými dvěma týdny zabil pančovaný alkohol stovku lidí ve dvou sousedních okresech, které se nacházejí ve státech Uttarpradéš a Uttarákhand. Policie tam při zátahu na prodejce a distributory závadného alkoholu zatkla 215 lidí a zabavila přes deset tisíc litrů pálenky.
V červenci 1981 v Indii na otravu pančovaným alkoholem zemřelo 308 lidí, což se zapsalo jako nejtragičtější případ tohoto druhu ve světě. Desítky lidí v minulosti na otravu metanolem zemřely také v jihosibiřském Irkutsku, nebo v září 2001 v Estonsku. V roce 2012 zasáhla metanolová aféra i Česko. Zemřelo v důsledku toho 48 lidí, desítky dalších byly hospitalizovány.