Dalajlama obvinil Čínu z demografické agrese vůči Tibetu

Dillí - Za "demografickou agresi," která ohrožuje tibetskou kulturu dnes označil čínskou vládní politiku exilový duchovní vůdce Tibeťanů dalajlama. Podle něj se do Tibetu stěhuje stále více etnických Číňanů. Tuto skutečnost označil za "formu kulturní genocidy". Na tiskové konferenci v indické metropoli Dillí dalajlama rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo vyřešit krizi v Tibetu. Na dnešní neformální schůzce ministrů zahraničí EU ve Slovinsku vyzvali politici Čínu k dialogu s Tibetem. Tam podle informací exilové vlády dnes znovu probíhaly protesty.

„Jsem tu bezmocný, mohu se jen modlit,“ citovala agentura AFP prohlášení duchovního vůdce Tibetu. Ten se dnes v Dillí zúčastnil modliteb za oběti krvavých nepokojů v zemi. Spolu s ním se v Rádžghátu, tedy na místě zpopelnění otce indické nezávislosti Mahátmy Gándhího, modlil i duchovní vůdce tibetských buddhistů, představitelé hinduistů, muslimů a sikhů i stovky Tibeťanů. 

„Nemáme žádnou moc kromě spravedlnosti, pravdy, upřímnosti. Proto vyzývám mezinárodní společenství, aby nám pomohlo, prosím,“ řekl dalajlama. Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 také znovu vyzval k dialogu s Pekingem a zdůraznil, že neusiluje ani o nezávislost Tibetu, ani o nezdar olympijských her v čínské metropoli.    

EU vyzývá Čínu k dialogu s Tibetem

Na tiskové konferenci dalajlama zároveň poukázal na „kulturní genocidu“, která je způsobena velkým přílivem Číňanů v Tibetu. Ve Lhase žije nyní  100.000 Tibeťanů, ale dvojnásobek lidí je odjinud. Většinou jsou to prý Chanové, tedy největší etnická skupina v Číně. Navíc se očekává, že po letních olympijských hrách v Pekingu, se do Tibetu přesídlí ještě další milion čínských přistěhovalců.

Na dnešní neformální schůzce ministrů zahraničí EU ve Slovinsku se politici shodli na tom, že Peking by měl vést s dalajlamou dialog o tibetských kulturních a náboženských právech a že by Čína měla ukončit represe v Tibetu. Politici se však neshodli na společném stanovisku k bojkotu olympiády.

V tibetské metropoli Lhase dnes údajně vypukly další protesty proti Číně. Čínské jednotky zasáhli a vyklidili část města. Informovali o tom zástupci tibetské exilové vlády v indické Dharamsále a nevládní organizace. Protesty jsou podle mluvčího tibetského duchovního vůdce dalajlamy načasovány záměrně tak, aby proběhly v době, kdy je ve Lhase na pozvání čínské vlády na návštěvě skupina asi 15 zahraničních diplomatů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Speciální vysílání: Trump slíbil vyslat vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Trump ještě v pondělí zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41AktualizovánoPrávě teď

Trumpovi blahopřejí světoví státníci, Zelenskyj mluví o naději na spravedlivý mír

Německý kancléř Olaf Scholz poblahopřál americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k nástupu do funkce. Na síti X napsal, že dobrý vztah s USA byl vždy cílem německé politiky. Zdůraznil ale i nutnost jednoty Evropské unie. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že silná a sjednocená Evropa bude partnerem nové americké administrativě, bude mít ale vždy na mysli evropské zájmy.
před 9 mminutami

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
13:32Aktualizovánopřed 20 mminutami

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 29 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 4 hhodinami
Načítání...