Čtyři roky vězení pro aktivistu běloruské opozice

Minsk - Na čtyři roky do vězení dnes poslal běloruský soud opozičního aktivistu Vasila Parfjankova za účast na loňské protivládní demonstraci proti znovuzvolení prezidenta Alexandra Lukašenka. Parfjankov byl prvním ze skupiny více než 40 lidí, kteří za účast na demonstraci čekají na soud. Jsou mezi nimi i čtyři bývalí prezidentští kandidáti. Žalobce pro Parfjankova požadoval šest let vězení. Dva ze souzených opozičníků se musí obejít bez svých advokátů, běloruská justice jim odebrala licence. Úřady rovněž potvrdily definitivní uzavření minské kanceláře OBSE, protestují tak proti sankcím, které na Lukašenka uvalily západní státy.

Parfjankov byl členem volebního štábu prezidentského kandidáta Uladzimira Njakljajeva a ve vazební věznici byl od 4. ledna. Podle opozičních médií stanul před soudem jako první proto, že v minulosti byl již jednou trestán. Existují údajně i důkazy, že během demonstrace Parfjankov rozbil skleněnou výplň dveří v jedné z vládních budov.

Podle oficiální běloruské agentury Belta Parfjankov během dnešního líčení přiznal účast v demonstraci, ale odmítl podíl na nepokojích. Žaloba požadovala náhradu škod, způsobených při pokusu o násilné vniknutí do vládní budovy, ve výši 14 milionů běloruských rublů (83 000 korun).

Pokus o proniknutí do vládní budovy v centru města byl kritickým okamžikem prosincové demonstrace. Podle dostupných videozáznamů útočníci z řad demonstrantů prorazili skleněné výplně dveří a pokusili se proniknout dovnitř. Opozice tvrdí, že útok provedli provokatéři z řad tajné policie. Uvnitř budovy byly ukryty desítky policistů, kteří pak proti demonstrantům na náměstí zasáhli.

Před soudem mají za organizování či zvlášť aktivní účast v nepovolené demonstraci stanout mimo jiné i čtyři prezidentští kandidáti Aljaksej Michalevič, Uladzimir Njakljajev, Andrej Sannikav a Mikalaj Statkevič. Mezi obžalovanými jsou rovněž dva ruští občané. To vyvolává opakované protesty ze strany ruského ministerstva zahraničí. Ruský opoziční web Charta 97 dnes oznámil, že případ Ivana Gaponova a Arťoma Bruse bude soud projednávat 22. února, a to s vyloučením veřejnosti. Brzkým termínem přelíčení se Minsk chce vyhnout diplomatickému střetu s Moskvou. Ruské velvyslanectví v Minsku dnes vydalo prohlášení, v němž obvinilo běloruské úřady z vyvolávání protiruských nálad.

Podle právníků z řad opozice hlavní obžalovaní přijdou na řadu až později. „Pracovníci prokuratury si nejprve vyzkoušejí potřebné procesní postupy, je to praxe zavedená už z dob procesů ve Stalinově éře,“ komentoval soudní líčení advokát Ales Beljackij.

Advokáti opozičníků byli zbaveni licencí

Běloruské ministerstvo spravedlnosti dnes odebralo licenci čtyřem advokátům, kteří měli obhajovat dva z obviněných. Podle agentury BelaPAN měli při procesu zastupovat prezidentského kandidáta Aljakseje Michaleviče a Irynu Chalipovou, minskou dopisovatelku ruských opozičních novin Novaja gazeta a manželku předního běloruského opozičního politika Andreje Sannikava, který je rovněž vězněn. K odebrání licence podle ministerstva došlo při „plánované prověrce“, který prý odhalila hrubá pochybení potrestaných advokátů.

Během povolební demonstrace, které se zúčastnilo asi deset tisíc, bylo původně zatčeno na šest stovek lidí, většinu ale úřady potrestaly pokutou nebo několikadenním vězením. "Přepadla nás skupina maskovaných mužů, vhodili mezi nás dýmovnice a Njakljajeva svalili na zem a mlátili ho po hlavě, popisoval chování bezpečnostních složek šéf volebního týmu jednoho z prezidentských kandidátů Andrej Dmitrijev.

Sankce Západu jsou omezené

Soud vyvolává velký zájem médií i zahraničních politiků. Už koncem ledna obstavily Evropská unie i Spojené státy zahraniční účty běloruské vlády včetně samotného Lukašenka. Řada vysokých úředníků nesmí vkročit na území unie i Spojených států. Západní státy rovněž výrazně zvýšily finanční podporu běloruské opozice.

K tvrdšímu postihu, například ekonomickým sankcím, se ale zatím Západ nehlásí. Právě ty by přitom mohly Lukašenkův režim donutit k reformám. Neomezenému vládnutí posledního evropského diktátora, jak Lukašenka označují západní média, hraje do karet výhodná geografická pozice Běloruska. Přes jeho území totiž vedou důležité energetické trasy z Ruska do zbytku Evropy.

Bělorusko definitivně uzavřelo kancelář OBSE

Běloruské úřady proti sankcím protestují. První odpovědí bylo uzavření minské kanceláře Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Dnes mluvčí ministerstva zahraničí Andrej Savinych ukončil spekulace o možném znovuotevření a potvrdil, že rozhodnutí uzavřít kancelář OBSE je konečné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Biden preventivně omilostnil příbuzné, Fauciho či vyšetřovatele útoku na Kapitol

Bývalý americký prezident Joe Biden udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něj mohla hrozit „pomsta“ od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa. Jsou mezi nimi generál Mark Milley, epidemiolog Anthony Fauci a členové vyšetřovacího výboru Kongresu a svědci ve věci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021. Biden také zmírnil trest indiánskému aktivistovi Leonardu Peltierovi odsouzenému na doživotí v souvislosti s vraždami dvou agentů FBI v indiánské rezervaci, informují tiskové agentury.
13:32Aktualizovánopřed 5 mminutami

Fiala: Vztahy mezi Českem a USA se budou úspěšně rozvíjet i s Trumpem

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou.
18:58Aktualizovánopřed 14 mminutami

Trump pošle vojáky na hranici s Mexikem

Republikán Donald Trump se v pondělí oficiálně stal 47. prezidentem Spojených států. Inaugurace staronového šéfa Bílého domu se kvůli mrazivému počasí uskutečnila uvnitř rotundy Kapitolu. Trump zde složil prezidentskou přísahu a pak přednesl první projev ve funkci. V něm mezi jiným uvedl, že hodlá vyhlásit krizový stav a vyslat vojáky na hranici s Mexikem. Později Trump zamíří do Bílého domu, chopí se svých pravomocí a podepíše řadu prezidentských dekretů. Přísahu složil také nový viceprezident Spojených států JD Vance.
14:41Aktualizovánopřed 46 mminutami

Někde výhodné, jinde konec na ulici, říká o zdravotním pojištění v USA expert

Nastupující prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje opatření bývalého prezidenta Baracka Obamy, které umožnilo, aby se do systému zdravotního pojištění připojily miliony chudších Američanů. Programů a opatření zabývajících se zdravotním pojištěním v USA je však více. Mezi nejoblíbenější patří podle vedoucího Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakuba Hlávky z Masarykovy univerzity systém Medicare, který využívají především senioři. Ti zároveň podle něj patří mezi Trumpovy důležité voličské základny.
před 2 hhodinami

Útočník ze Southportu se k vraždám přiznal

Mladík, který je obžalovaný z toho, že loni v létě na taneční akci v anglickém Southportu ubodal tři malé dívky, se k činu přiznal. Na začátku soudního procesu se přiznal také k tomu, že zranil deset lidí, vlastnil manuál teroristické organizace al-Káida a jed ricin.
13:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce mluvit s Putinem, vyšší cla podle médií odkládá

Nastupující americký prezident Donald Trump plánuje velké změny, kterých chce dosáhnout i díky dekretům, a obejít tak Kongres. Na domácí půdě označil za prioritu zabezpečení hranic včetně masových deportací nelegálních imigrantů. S vyššími cly nejspíš musí počítat řada států včetně Číny či Kanady, podle amerických médií ale nakonec rozhodnutí nepadne hned v pondělí. V diplomatické rovině chce Trump usilovat o uklidnění situace na Blízkém východě i na Ukrajině. Sejít se proto hodlá se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Pomst společnosti“ v Číně přibývá, cenzura omezuje i frustraci

Desítky lidí zemřely loni v Číně při masových útocích, kdy si pachatelé vybírají cíle náhodně a snaží se tak vybít svou frustraci. „Pomstu společnosti“ pohání stagnující ekonomika, krize kolem bydlení i vysoká nezaměstnanost mladých Číňanů. Ti pociťují nespokojenost se systémem a ocitají se v pasti, kdy kvůli cenzuře nemají hněv kde ventilovat. Někteří experti spekulují, že Peking by se mohl pokusit odvrátit pozornost od domácích problémů směrem ven – třeba na Tchaj-wan.
před 4 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 4 hhodinami
Načítání...