Čína investuje ohromné prostředky do domácího cestovního ruchu

Peking - Do Číny míří v porovnání s předchozími roky o milióny turistů méně. Nejnovější oficiální statistika uvádí pokles o 1,4 procenta oproti roku 2008. Podepsala se na tom hospodářská krize a taky strašák prasečí chřipky. Vláda v Pekingu proto vsadila na rozvoj domácí turistiky. Miliardové investice do odvětví mají zároveň pomoci k ozdravení celé čínské ekonomiky.

Velkou čínskou zeď, jednu z největších turistických atrakcí Říše středu, u vesnice Pa-ta-ling hodinu od Pekingu navštíví denně 40 000 lidí. Návštěvníků ale rychle přibývá, vláda totiž přes cestovní kanceláře distribuuje desítky miliónů volných vstupenek do nejvýznamnějších turistických míst země. Jenom v Pekingu se zatím rozdalo přes dva milióny kupónů.

Přesnou výšku vládních dotací do čínského turismu úřady sice neuvádí, ale ekonomové hovoří řádově o stovkách milliard dolarů. Část obrovských investic do cestovního ruchu jde na vytváření nových pracovních příležitostí. Čínská vláda věří, že v roce 2015 bude v turistickém sektoru pracovat až 100 miliónů lidí, tedy každý čtrnáctý Číňan.
Rekordní sezóna pro čínský turistický ruch

Nahrávám video
Reportáž Tomáše Etzlera
Zdroj: ČT24

Investuje se i do infrastruktury. Do turistických oblastí se staví nové cesty a v nich se pak budují nové hotely. Přímořské středisko Taj-che v provincii Chebej letos zaznamenává rekordní návštěvnost.

Podle úřadů letos v Číně cestuje o dvacet procent domácích turistů vice než vloni. Návštěvníci letoviska Taj-che jsou spokojení, rekordní sezóna na zdejších plážích a statistiky v celé zemi nasvědčují, že se strategie čínské vlády investovat do cestovního ruchu vyplácí. To neuniklo ani zahraničním investorům. Provozovatelé luxusních hotelových řetězců jako např. americký Hilton nebo dubajská Jumeriah se do země jen hrnou a Čína je víta s otevřenou náručí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Svoboda médií ve světě je nejnižší za 25 let, uvedli Reportéři bez hranic

Svoboda médií ve světě je nejnižší za posledních 25 let, uvedla ve své pravidelné zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ve většině ze 180 sledovaných zemí je podle ní situace médií obtížná nebo velmi vážná, zejména vlivem rozšiřování restriktivních zákonů. Česko si v žebříčku proti loňsku o jedno místo pohoršilo na jedenáctou příčku.
06:42Aktualizovánopřed 1 mminutou

Nejméně sedmnáct migrantů zahynulo a devět se pohřešuje po nehodě člunu u Libye

Nejméně sedmnáct lidí zemřelo a devět se pohřešuje po nehodě člunu s migranty u pobřeží Libye, uvedla ve středu podle agentury Reuters organizace Červený půlměsíc a libyjské bezpečnostní zdroje. Dobrovolníci ve spolupráci s pobřežní stráží a armádou při pátrání u východního pobřeží severoafrické země zachránili sedm přeživších, dodala organizace.
02:41Aktualizovánopřed 58 mminutami

USA usilují o novou koalici pro otevření Hormuzského průlivu, píše WSJ

Spojené státy usilují o novou mezinárodní koalici zemí připravených přispět k otevření Hormuzského průlivu, který je zablokován v důsledku americko-izraelské války s Íránem. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na depeši amerického ministerstva zahraničí.
04:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoGaza je zavalená troskami, OSN se snaží sutiny využít při obnově regionu

Gaza se potýká s horami sutin, které tu zůstaly po nedávné válce. OSN usiluje o jejich využití coby stavebního materiálu. Každý den se tak do obrovských hromad „zakusuje“ těžká technika. A to za situace, kdy pořád dochází k útokům ze strany Izraele. Zástupce OSN odhadl, že v regionu je na 61 milionů tun sutin, odstranit se zatím podařilo jen zlomek. Organizaci se nicméně daří najít pro rozbitý beton, železo a cihly nové uplatnění – například při obnově silnic nebo při dláždění komunitních kuchyní.
před 1 hhodinou

Florida schválila nový plán volebních obvodů, měl by posílit republikány

Floridští zákonodárci schválili nový plán volebních obvodů pro nadcházející volby do Kongresu, který by měl o čtyři křesla zvýšit zisk republikánů, píše agentura Reuters. Podle agentury AP je rozhodnutí součástí celostátní bitvy o přerozdělení obvodů před letošními volbami. Rozhodnutí o volebních obvodech přijal ve středu také americký nejvyšší soud. V rozsudku týkajícím se volebního obvodu v Louisianě zrušil klíčové ustanovení zákona o volebních právech.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.
01:14Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoPolsko chce mít půlmilionovou armádu, už teď patří k největším v NATO

Polsko oznámilo cíl zvětšit svoji armádu, do roku 2039 má mít až půl milionu vojáků. Už teď se řadí mezi ty největší v rámci Severoatlantické aliance a jen letos se do služby přihlásilo na dvacet tisíc lidí. Mezi hlavní důvody, proč do armády vstoupit, řadí lidé rodinné tradice či finanční zabezpečení. Ekonomickou otázku řeší lidé především na východě země, kde jsou oproti západu nižší mzdy, a armáda tak působí jako atraktivnější zaměstnavatel. Vojáci se v Polsku navíc těší značnému respektu, podle průzkumů jim důvěřuje přes devadesát procent obyvatel. Toho armáda využívá k přilákání dalších zájemců, a to i pomocí mediálních kampaní.
před 1 hhodinou

Pobodání dvou Židů v Londýně považuje policie za teroristický čin

Britská policie ve středu zadržela 45letého muže poté, co před synagogou ve čtvrti Golders Green na severozápadě Londýna pobodal dva Židy. Muž byl původně zadržen kvůli podezření z pokusu o vraždu, později policie uvedla, že událost považuje za teroristický čin. Šéf londýnské policie Mark Rowley podle agentury Reuters řekl, že útok byl namířen proti židovské komunitě. Web The Times of Israel (ToI) dodal, že muže po činu zadrželi pracovníci synagogy a policie jej poté omráčila taserem a zatkla.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...