Carter se setkal se členem Hamasu, do Gazy ho Izrael nepustil

Jeruzalém - Bývalý americký prezident James Carter se dnes na palestinských územích na západním břehu Jordánu setkal s bývalým vicepremiérem palestinské vlády a členem radikálního hnutí Hamas Násirradínem Šajrem. Carter chtěl při své blízkovýchodní cestě, kterou zahájil v neděli, navštívit také Hamasem ovládané pásmo Gazy. V tom mu však zabránily izraelské úřady, které mu ke vstupu do pásma nevydaly povolení.

Carter popudil Izrael svým záměrem setkat se s představiteli Hamasu, především s jeho vůdcem Chálidem Mišalem žijícím v exilu v Damašku. Podobné negativní reakce Carter vyvolal v Izraeli už v roce 2006, kdy přirovnal izraelskou politiku vůči Palestincům k apartheidu.
 
Evropské země, USA a Izrael vládu Hamasu v pásmu Gazy neuznávají a snaží se hnutí izolovat odpíráním ekonomické pomoci a ekonomickou blokádou. Carter tyto snahy označil za kontraproduktivní. Už před příjezdem na Blízký východ vyzval k dialogu s radikálními Palestinci a se Sýrií a vyjádřil domněnku, že budou muset být zahrnuti do mírové dohody s Izraelem.
 
„Hamas dodnes oficiálně uvádí, že s Izraelem nebude vyjednávat a ani ho za žádných okolností neuzná,“ prohlásil dnes mluvčí izraelského ministerstva zahraničí. „Jimmy Carter svou přítomností tuto pozici akceptoval. Pochybujeme o tom, že by tento přístup mohl přispět k míru a vzájemnému pochopení,“ dodal.
 
Izraelská bezpečnostní služba Šin Bet kvůli Carterovým plánům údajně dokonce odmítla spolupracovat s americkou ochrankou a poskytnout Carterovi v době návštěvy Izraele ochranu. Americké zdroje toto rozhodnutí označují za bezprecedentní roztržku mezi Šin Bet a americkou službou zajišťující bezpečnost současných i bývalých prezidentů. Podle některých zdrojů ale Šin Bet vůbec žádost o Carterovu ochranu neobdržela. Izrael také odmítl Carterovu žádost setkat se s palestinským politikem Marvánem Barghútím, vězněným v Izraeli za účast na násilných akcích proti židovskému státu.
 
Carter sám zdůraznil, že nepůsobí na Blízkém východě jako vyjednávač nebo prostředník. Chce prý jen zjistit a tlumočit vedoucím představitelům USA stanoviska Hamasu a Sýrie. Jak tvrdí, chce s Mišalem hovořit hlavně o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, který je v pásmu Gazy zadržován od únosu v roce 2006.
 
S manželkou Rosalynn Carter navštívil v Ramalláhu na západním břehu Jordánu hrob zesnulého palestinského vůdce Jásira Arafata, k němuž položil kytici. V plánu má ještě setkání s předními palestinskými osobnostmi, mimo jiné s premiérem Salámem Fajadem.
 
Jako prezident pomohl Carter v roce 1979 vyjednat izraelsko-egyptskou mírovou dohodu. V Izraeli ho tentokrát sice přijal prezident Šimon Peres, ale setkání nesměli monitorovat fotografové ani kameramani. Premiér Ehud Olmert se s Cartrem setkat odmítl stejně jako další vysocí politici. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey řekl, že USA „daly jasně najevo, že nenastal čas pro vyjednávání s Hamasem, a to ani pro Cartera“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 24 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 44 mminutami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 1 hhodinou

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
před 2 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 9 hhodinami
Načítání...