Novým předsedou britské opoziční Labouristické strany se stal Jeremy Corbyn. Rozhodli o tom členové strany v hlasování. Předchozí šéf strany Ed Miliband podal demisi po prohře v květnových parlamentních volbách. Corbynovu volbu nyní přivítal. Nabídl mu podporu a vyjádřil naději, že bude usilovat o jednotu strany.
Britské labouristy povede krajně levicový Jeremy Corbyn
„Věci se mohou změnit a také se změní,“ řekl šestašedesátiletý Jeremy Corbyn po zvolení. Prohlásil, že bude usilovat o „lepší a spravedlivější společnost, která nemusí být neférová a
v níž není chudoba nevyhnutelná“.
Ještě před třemi měsíci byl Jeremy Corbyn naprostým outsiderem. Už od 80. let je poslancem za labouristy, ale nikdy nezastával důležitou funkci v exekutivě. Svou pozici při volbě však dokázal obrátit. V průběhu kampaně přitahoval stále více stoupenců a průzkumy mu připisovaly mezi čtyřmi kandidáty prvenství. Zvítězil jasně již v prvním kole hlasování, když mu hlas dalo 59,9 procenta hlasujících.
Corbynovým zástupcem byl zvolen poslanec Tom Watson, který patří k tradičnímu labouristickému establishmentu a byl spojencem někdejšího premiéra Gordona Browna.
Zděšení bývalých premiérů z obdivovatele marxismu
Britská média připisují jeho úspěch zejména neokázalému stylu a přímočarému vyjadřování, které přitahovalo zejména mladší voliče. Podle odpůrců i ve vlastní straně povede labouristy kvůli svým vyhraněným názorům k další volební porážce. Zděšeni vyhlídkou, že se do čela labouristů dostane zastánce tvrdé linie, byli dopředu i Tony Blair a Gordon Brown, britští expremiéři, kteří vzešli z labouristických řad. Corbyn je totiž označován za krajně levicového obdivovatele marxistické ideologie. Podle Reuters chce labouristy vrátit k jejich socialistickým kořenům. Nejméně jeden z členů stínového kabinetu už kvůli volbě rezignoval.
Ze strany vládních konzervativců se dočkal ostré kritiky. „Jeho extremistický projev slibuje jen více výdajů, více půjček a více daní. Doufám, že nebudeme mít opozici, která nás vrátí k hádkám, které podle mně byly vyřešeny v 80. letech (20. století). A to ohledně znárodnění poloviny britského průmyslu a likvidace naší jaderné výzbroje,“ řekl premiér David Cameron. Ministr obrany Michael Fallon dokonce uvedl, že „labouristé nyní představují vážné riziko pro národní bezpečnost“.
Změní Corbyn vztah labouristů k EU?
Corbyn oproti svým předchůdcům také nepatří k jasným přívržencům členství země v EU. V referendu v roce 1975 hlasoval proti vstupu Británie do EU. Tento postoj by ale mohl vést ke štěpení ve straně, která byla v posledních letech jasně proevropská.
Corbyn dal najevo neochotu příliš se angažovat v kampani za setrvání v Unii. Se stávajícími podmínkami členství spokojen úplně není, ale zároveň tvrdí, že to neznamená, že chce Unii opustit. Požaduje větší „sociální solidaritu“ v Evropě, a nevylučuje uspořádání vnitrostranické konference ohledně toho, jak se k referendu postavit.
Corbyn je rovněž ostrým odpůrcem politiky rozpočtových škrtů, důrazně kritizoval britskou účast ve válce v Iráku a je pro opětovné zestátnění železnic a energetických společností.