Bezletových zón přibývá ostošest – nováčkem je egyptský Sinaj

3 minuty
Události: Nebezpečné zóny létání
Zdroj: ČT24

Egyptský Sinaj, kde havaroval ruský airbus, je pouze jedním z řady rizikových vzdušných prostorů. Zvlášť v posledních týdnech přibývají nové. Piloti se nyní vyhýbají víc než deseti nebezpečným oblastem – mimo jiné části Ukrajiny, Krymu, Afghánistánu, Pákistánu nebo Sýrie. Omezení se týkají i spojů z České republiky. Ještě před 25 lety se přitom v Evropě a jejím okolí létalo všude.

Ještě před havárií ruského letadla upozornila na určité nebezpečí nad oblastí Sinaje Evropská agentura pro bezpečnost letů, která vydala doporučení, aby stroje dodržovaly letovou hladinu minimálně 7,5 kilometru nad zemí.

V posledních dnech se ale situace změnila. Po pádu ruského letadla se začaly některé aerolinky oblasti Sinaje zcela vyhýbat. Nelétají tam ani České aerolinie, ani Travel Service.

Piloti obecně musí v novém tisíciletí počítat s tím, že jsou oblasti, nad které se nesmí. „ČSA z Prahy létají hned na dvou linkách, kde se musejí vyhnout bezletové oblasti,“ konstatoval mluvčí ČSA Dan Šabík.

obrázek
Zdroj: ČT24

Problémová je třeba Ukrajina

„Pokud dnes letíme do Rostova na Donu, tak musíme celý prostor Ukrajiny oblétávat. Dříve jsme letěli z Prahy přímo na východ, přímo na Rostov, dnes letíme na Polsko a do Rostova přilétáme ze severu z Ruské federace,“ poznamenal kapitán ČSA Richard Biras. Trasa je delší o 500 kilometrů, což znamená 1500 kilogramů paliva navíc.

Právě nad Ukrajinou sestřelili před dvěma lety malajsijské letadlo. Kvůli tomu se nad oblastí nesmí létat. „K uzavření části vzdušného prostoru Ukrajiny přibývají další oblasti, které se oblétávají. Je to Sýrie a Irák a v posledních dnech bylo vydáno i varování na jižní část Íránu,“ zdůraznil ředitel ŘLP Jan Klas.

Trosky MH17
Zdroj: Reuters/Antonio Bronic

Letadla jsou v této oblasti ohrožena situací kolem radikálů Islámského státu (IS). Aerolinky se ale také vyhýbají oblasti Afghánistánu nebo třeba Libyi, Pákistánu nebo třeba i Krymu po jeho anexi Ruskem.

Letenky kvůli prodlužování trasy mohou podražit

Odklánění letadel znamená někdy prodloužení cesty až o stovky kilometrů, což se může dříve či později odrazit v ceně letenek, píše francouzský časopis Le Nouvel Observateur. Nejabsurdnější je podle něj spojení z jordánské metropole Ammánu do libanonského hlavního města Bejrútu.

Cesta mezi městy, která jsou od sebe vzdušnou čarou vzdálena 240 kilometrů, trvá letecky přes dvě hodiny. Letadla se totiž vyhýbají Izraeli a nyní i severní části Sinaje.

Bezletové zóny a zóny s omezením:

  • Ukrajina (Doněck)
  • Krym
  • Sýrie
  • Irák
  • jižní část Íránu
  • Afghánistán
  • Libye
  • Pákistán
  • Súdán
  • Somálsko
  • Sinaj

Zdroj: ČSA, ŘLP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud ve čtvrtek dočasně obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června, a Trumpově administrativě do 9. června.
02:26Aktualizovánopřed 12 mminutami

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Vysoce postavený představitel teroristického hnutí Hamás Básim Naím uvedl, že izraelská reakce na americký návrh nesplňuje požadavky Hamásu, ale o věci se stále jedná. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 18 mminutami

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 44 mminutami

Řidiče, jenž v Liverpoolu najel do davu, obvinili z těžkého ublížení na zdraví

Třiapadesátiletý muž, který v pondělí večer vjel v Liverpoolu automobilem do davu fanoušků slavících ligový titul místního fotbalového klubu a zranil téměř osmdesát lidí, byl ve čtvrtek obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a dalších šesti závažných trestných činů. Informovala o tom podle agentury AP místní prokurátorka. Muži hrozí až doživotní vězení, pokud bude usvědčen.
před 1 hhodinou

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Francie zakáže kouřit tam, kde můžou být děti

Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, v okolí škol a dalších venkovních veřejných prostorách, kde by se mohly nacházet děti. Informovala o tom podle agentury AFP francouzská ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil regionální deník Ouest-France. Za porušení zákazu podle ministryně bude hrozit pokuta ve výši 135 eur (přes 3360 korun).
před 2 hhodinami

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 3 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...