Bezletových zón přibývá ostošest – nováčkem je egyptský Sinaj

3 minuty
Události: Nebezpečné zóny létání
Zdroj: ČT24

Egyptský Sinaj, kde havaroval ruský airbus, je pouze jedním z řady rizikových vzdušných prostorů. Zvlášť v posledních týdnech přibývají nové. Piloti se nyní vyhýbají víc než deseti nebezpečným oblastem – mimo jiné části Ukrajiny, Krymu, Afghánistánu, Pákistánu nebo Sýrie. Omezení se týkají i spojů z České republiky. Ještě před 25 lety se přitom v Evropě a jejím okolí létalo všude.

Ještě před havárií ruského letadla upozornila na určité nebezpečí nad oblastí Sinaje Evropská agentura pro bezpečnost letů, která vydala doporučení, aby stroje dodržovaly letovou hladinu minimálně 7,5 kilometru nad zemí.

V posledních dnech se ale situace změnila. Po pádu ruského letadla se začaly některé aerolinky oblasti Sinaje zcela vyhýbat. Nelétají tam ani České aerolinie, ani Travel Service.

Piloti obecně musí v novém tisíciletí počítat s tím, že jsou oblasti, nad které se nesmí. „ČSA z Prahy létají hned na dvou linkách, kde se musejí vyhnout bezletové oblasti,“ konstatoval mluvčí ČSA Dan Šabík.

obrázek
Zdroj: ČT24

Problémová je třeba Ukrajina

„Pokud dnes letíme do Rostova na Donu, tak musíme celý prostor Ukrajiny oblétávat. Dříve jsme letěli z Prahy přímo na východ, přímo na Rostov, dnes letíme na Polsko a do Rostova přilétáme ze severu z Ruské federace,“ poznamenal kapitán ČSA Richard Biras. Trasa je delší o 500 kilometrů, což znamená 1500 kilogramů paliva navíc.

Právě nad Ukrajinou sestřelili před dvěma lety malajsijské letadlo. Kvůli tomu se nad oblastí nesmí létat. „K uzavření části vzdušného prostoru Ukrajiny přibývají další oblasti, které se oblétávají. Je to Sýrie a Irák a v posledních dnech bylo vydáno i varování na jižní část Íránu,“ zdůraznil ředitel ŘLP Jan Klas.

Trosky MH17
Zdroj: Reuters/Antonio Bronic

Letadla jsou v této oblasti ohrožena situací kolem radikálů Islámského státu (IS). Aerolinky se ale také vyhýbají oblasti Afghánistánu nebo třeba Libyi, Pákistánu nebo třeba i Krymu po jeho anexi Ruskem.

Letenky kvůli prodlužování trasy mohou podražit

Odklánění letadel znamená někdy prodloužení cesty až o stovky kilometrů, což se může dříve či později odrazit v ceně letenek, píše francouzský časopis Le Nouvel Observateur. Nejabsurdnější je podle něj spojení z jordánské metropole Ammánu do libanonského hlavního města Bejrútu.

Cesta mezi městy, která jsou od sebe vzdušnou čarou vzdálena 240 kilometrů, trvá letecky přes dvě hodiny. Letadla se totiž vyhýbají Izraeli a nyní i severní části Sinaje.

Bezletové zóny a zóny s omezením:

  • Ukrajina (Doněck)
  • Krym
  • Sýrie
  • Irák
  • jižní část Íránu
  • Afghánistán
  • Libye
  • Pákistán
  • Súdán
  • Somálsko
  • Sinaj

Zdroj: ČSA, ŘLP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 8 mminutami

Putin navrhl přímé rozhovory s Ukrajinou

Ruský vládce Vladimir Putin navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Šéf Kremlu reagoval na výzvu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří, kterou v sobotu učinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plnohodnotné ruské vojenské agresi.
01:59Aktualizovánopřed 11 mminutami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 10 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Průlom to není, ale nové je zapojení USA, míní o návrhu příměří z Kyjeva expert

Příměří mezi Ruskem a Ukrajinou vyloučeno není, ale je obtížné ho dosáhnout, a to i pod hrozbou sankcí, převažuje v reakcích expertů na sobotní výsledek jednání v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a vrcholní představitelé Británie, Francie, Německa a Polska z takzvané koalice ochotných se shodli na nabídce třicetidenního příměří v bojích na Ukrajině, které má bez předběžných podmínek začít platit od pondělí 12. května. Chystají se ale i nové sankce proti Rusku, pokud Moskva na klid zbraní nepřistoupí. Podpora dosažené dohodě zazněla i ze Spojených států, což odborníci označují za důkaz zájmu USA o Ukrajinu. Kreml v reakci prohlásil, že se Rusko nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...