Barma: Za uprchlickou krizi nemůžeme, odstranit příčiny ale chceme

Bangkok – Barmský vyslanec na „uprchlickém“ summitu v Bangkoku rozhořčeně reagoval na výzvu představitele OSN. Ten žádal jeho zemi, aby přestala omezovat svobody Rohingů a udělila jim občanství. Barma na summitu znovu odmítla svůj díl odpovědnosti za krizi. Na druhou stranu ale odsouhlasila dokument, který vyzývá k řešení problémů v zemích původu migrantů.

Redaktorka ČT: Barma nechce problém s Rohingy řešit (zdroj: ČT24)
  • Asijské státy se nakonec shodly na plánu, jehož součástí je i „plné respektování lidských práv“ migrantů. Účastníci summitu se rovněž dohodli, že vytvoří společnou jednotku pro boj proti převaděčům.

Thajský ministr zahraničí Tchanasak Patimaprakorn v úvodu summitu prohlásil, že problém s uprchlíky dosáhl znepokojivého rozsahu, a vyzval k řešení jeho příčin. Uvedl, že je zapotřebí nejen pomoci bezprostředně lidem na lodích, ale také bojovat proti převaděčům a zničit jejich sítě a řešit příčiny, proč lidé ze svých zemí prchají. 

Barma se zpočátku odmítala summitu zúčastnit. Přistoupila na to teprve poté, co organizátoři souhlasili, že nebudou používat na pozvánkách výraz „Rohingové“. Barmská vláda neuznává Rohingy jako etnickou skupinu a mluví o nich jako o Bangladéšanech. Vzhledem k tomu, že je považuje za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, odmítá jim udělit občanství.

Redaktorka ČT Kateřina Procházková

„Rohingové nejsou uznáváni jako menšina, která by byla rovnoprávná Barmáncům – to znamená, že nemají svůj identifikační průkaz, nemohou studovat ani cestovat. Jsou velmi diskriminováni.“

Břehy Indonésie čelí masivnímu přívalu uprchlíků z Barmy a Bangladéše. Stovky lidí byly odbaveny v uprchlickém táboře v indonéském Acehu. Další tisíce migrantů zůstávají na lodích, jež nedostaly od úřadů okolních zemí povolení přistát.
Zdroj: ČT24/Reuters/Syifa/Antara Foto

„Barma musí převzít odpovědnost za všechny své občany. Je nutné zajistit (Rohingům) průkazy totožnosti a přestat omezovat jejich základní svobody. Konečným cílem je pak udělení občanství,“ prohlásil na summitu představitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Volker Türk. Tato slova rozhořčila barmského vyslance Tchin Lina, který nařkl OSN, že celou záležitost politizuje a že jeho zemi „stigmatizuje“. „Ukazování prstem“ na
údajné viníky ničemu nepomůže, řekl. 

  • Summitu se účastní sedmnáct zemí, kterých se krize bezprostředně dotýká, navíc i zástupci Japonska, Spojených států, Švýcarska a mezinárodních organizací. Řada z nich ale poslala pouze úředníky a nemá ministerské zastoupení.

Barma mezitím objevila nedaleko svých břehů loď se 727 „bengálskými“ uprchlíky. Více než 3000 běženců z Bangladéše a Barmy prchajících před chudobou či diskriminací přistálo v průběhu května u břehů Indonésie, Malajsie a Thajska. Dalších asi 2600 zůstává podle předpokladů OSN stále na plavidlech v Bengálském zálivu. Námořnictva zemí regionu po nich pátrají.

Zejména do Thajska, ale i Malajsie uprchlíci pronikají i po zemi. V Malajsii bylo nalezeno 139 hrobů s ostatky uprchlíků, poblíž bylo 28 opuštěných táborů, které zřejmě převaděčům sloužily k věznění uprchlíků.

Muslimští Rohingové žijí převážně v Barmě a také v Bangladéši, v obou zemích čelí diskriminaci a státy je odmítají uznat jako své občany. V Bangladéši žije většina z 32 tisíc Rohingů v provizorních táborech ve městě Cox's Bazar u hranic, vláda přitom chystá jejich hromadné přestěhování na ostrov Hatija. V Barmě žije většina z 1,3 milionu Rohingů v Arakanském státě, vláda o nich ovšem hovoří jako o ilegálních přistěhovalcích z Bangladéše. Zastání nenalezla muslimská menšina ani u barmské opozice. Disidentka a nositelka Nobelovy ceny Su Ťij podle svých kritiků mlčí, aby neohrozila své prezidentské ambice. Experti varují, že na zoufalé uprchlíky by se prý mohli zaměřit verbíři lákající do řad Islámského státu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Solární elektrárny v EU loni poprvé vyrobily víc energie než ty uhelné

Podíl solární energie na výrobě elektřiny v Evropské unii byl loni s jedenácti procenty poprvé vyšší než podíl uhelných elektráren, které vyprodukovaly necelou desetinu celkového energetického mixu. Ve zprávě to uvedl výzkumný institut Ember. Loni dále klesal celkový podíl energie z fosilních zdrojů, naopak ty obnovitelné dosáhly dosud nejvyššího podílu 47 procent na celkové výrobě.
před 4 mminutami

U Los Angeles se rychle šíří další požár

Severně od kalifornského města Los Angeles se rychle šíří další požár, kvůli němuž úřady nařídily evakuaci více než třiceti tisíc lidí. Oheň zachvátil přes čtyřicet čtverečních kilometrů poblíž druhého největšího města Spojených států v době, kdy hasiči stále bojují se dvěma požáry, které v minulých týdnech zničily tisíce domů a zabily desítky lidí. Hasiči odhadují, že nový požár bude patrně jednodušší zkrotit.
05:27Aktualizovánopřed 45 mminutami

LinkedIn zneužil soukromé zprávy k učení AI, tvrdí hromadná žaloba

Prémioví klienti zažalovali profesní sociální síť LinkedIn ze skupiny Microsoft. Tvrdí, že platforma bez souhlasu zpřístupnila jejich soukromé zprávy třetím stranám za účelem trénování generativní umělé inteligence (AI). Žaloba požaduje neupřesněnou náhradu škody za porušení smlouvy a kalifornského zákona o nekalé soutěži a tisíc dolarů (přes 24 tisíc korun) na osobu za porušení federálního zákona o uložené komunikaci.
před 2 hhodinami

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 3 hhodinami

Korejští vyšetřovatelé doporučili obžalovat sesazeného prezidenta

Jihokorejští vyšetřovatelé požadují, aby prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) ve čtvrtek dospěl po více než sedmitýdenní práci k doporučení, že by prezident měl být obžalován ze vzpoury a zneužití moci.
06:29Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Pamětníci pomáhají udržovat povědomí o dopadech protižidovské nenávisti

Před nadcházejícím 80. výročím osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim, který se připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu, zjistil francouzský deník Le Monde, že 76 procent evropských Židů pravidelně zapírá svůj původ. Na vině je vlna antisemitismu, která prudce narostla po teroristickém útoku Hamásu proti Izraeli 7. října 2023. Řada posledních pamětníků holocaustu se proto snaží přednáškami udržet povědomí o tragických dopadech protižidovské nenávisti. Vědec a přeživší holocaustu Ivan Lefkovits se pak ve Švýcarsku zúčastnil i vysazení Stromu naděje, stromu dětí z koncentračního tábora Terezín.
před 5 hhodinami

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Černá Hora čelí ruským kybernetickým útokům, i kvůli ambicím vstupu do EU

Černá Hora kvůli svým ambicím stát se členem Evropské unie (EU) i členství v NATO čelí počítačovým útokům z Ruska. V boji proti nim nově pomůžou specialisté z českého úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podpořit balkánskou zemi v její cestě do sedmadvacítky přijel i prezident Petr Pavel.
před 14 hhodinami
Načítání...