Statisíce lidí vyšly do ulic v Aténách, aby vyjádřili svůj odpor vůči plánované dohodě o názvu sousedního státu. Název Makedonie totiž považují za zásah do svého dědictví. Podle nepotvrzených zpráv se vlády obou zemí už dohodly na kompromisu „Republika Nová Makedonie“.
Atény zažily největší protest od 90. let. Řekové odmítli kompromisní název státu Makedonie
„Organizátoři uvádějí, že v Aténách bylo až 1,5 milionu účastníků demonstrace, nicméně policie uvádí pouze 140 tisíc,“ sdělila publicistka Soňa Dorňáková Stamu. „Nicméně tak hromadný protest zažily Atény naposledy v 90. letech, opět během jednání s Makedonií,“ doplnila publicistka.
Hlavní akce probíhala před řeckým parlamentem. Demonstranti si přinesli řecké vlajky a křičeli „Ruce pryč od Makedonie“ a „Makedonie je Řecko“.
Hlavním řečníkem byl slavný hudební skladatel Mikis Theodorakis. „K demonstraci se tak přidali i lidé, kteří chtěli vyjádřit svoji nevoli s vládní politikou. Theodorakis řekl, že Makedonie je jen jedna a byla a zůstane řecká, což bylo hlavním heslem demonstrace,“ uvedla Dorňáková Stamu.
Jde již o druhý velký protest v posledních týdnech. Dvacátého prvního ledna se sešli na protestu v Soluni, hlavním městě řecké provincie Makedonie. Podle průzkumu veřejného mínění listu Kathimerini se proti tomu, aby balkánská republika nesla ve svém názvu slovo Makedonie, staví 71 procent Řeků.
V čele protestů stojí nacionalisté, neonacisté a pravoslavní kněží. Spor zasahuje i do jednoty řecké vládní koalice, protože formace SYRIZA premiéra Alexise Tsiprase zastává na rozdíl od nacionalistické strany Nezávislí Řekové umírněné stanovisko.
- Oficiálně se na mezinárodní scéně prozatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (někdy také zkráceně FYROM).
Řekové mají název Makedonie za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Spor trvá už desítky lety a Řecko kvůli němu brání Makedoncům ve vstupu do NATO a Evropské unie.
Řecko roky protestuje i proti pojmenování mezinárodního letiště v makedonské metropoli po Alexandru Velikém, které považuje za projev teritoriálních aspirací Makedonie. Podle makedonských diplomatických zdrojů by nedávno oznámená změna kontroverzního názvu mohla být „významným trumfem“, který přispěje k urovnání sporu mezi oběma balkánskými zeměmi.
V médiích se objevila dosud nepotvrzená informace, že strany se už v zásadě dohodly na kompromisním názvu Nová Makedonie.
Ve hře jsou ale i další, byť nikoli zcela nové návrhy, jež stranám minulý týden v New Yorku předložil zprostředkovatel OSN Matthew Nimetz. Oficiálně nic sděleno nebylo, ale zpravodajský server MKD napsal, že jde o alternativy Republika Severní Makedonie, Republika Vardarská Makedonie, Republika Horní Makedonie a Republika Makedonie (Skopje).