Americký Senát schválil investora Bijana Sabeta jako velvyslance v Česku

Americký Senát schválil nominaci investora Bijana Sabeta na post velvyslance USA v Česku. Za své priority v Praze Sabet dříve označil lidskoprávní politiku nebo rozvoj bezpečnostní spolupráce.

„Je to jedinečná čest, nemůžu se dočkat, až začnu pracovat,“ napsal Sabet.

Při nedávném vystoupení před americkým senátním výborem pro zahraniční vztahy řekl, že jeho prioritami na postu velvyslance USA v Praze bude následování odkazu Václava Havla v ochraně lidských práv a novinářských svobod nebo rozvoj americko-české bezpečnostní spolupráce, včetně podpory vyjednávání o českém nákupu amerických stíhaček F-35.

Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů. Má íránsko-korejské kořeny. Žije na předměstí Bostonu, je ženatý a má tři děti.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby je post velvyslance Spojených států v Praze neobsazený.

Má íránsko-korejské kořeny. V letech 1987 až 1991 absolvoval vysokou školu Boston College, získal zde bakalářský titul a dnes je na této škole členem správní rady.

Od roku 2005 je spoluzakladatelem a partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Vedl jeho investice do internetových sítí. Byl jedním z prvních investorů v USA, kteří vsadili na budoucnost sociálních sítí. Figuruje v první stovce nejvýraznějších technologických osobností podle časopisu Forbes.

Do internetových firem investuje téměř dvě desetiletí. Od roku 2008 byl podílníkem v internetové sociální síti Twitter, tehdy ještě málo známé, a od téhož roku seděl též v jeho představenstvu, až do roku 2011. V tomto období mimo jiné odmítl nabídku konkurenčního Facebooku na koupi Twitteru v hodnotě 500 milionů dolarů. Na to konto jej časopis Forbes v roce 2017 nazval „prozíravým investorem“. Sabet mimo jiné také řídil hlavní investice v blogovací službě Tumblr a zasedal v její radě po celou dobu její existence, od roku 2007 do roku 2013, kdy ji koupila společnost Yahoo.

Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley, Kalifornii a Massachusetts.

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů; jeho historicky nejvyšší příspěvek byl podle deníku Lidové noviny 36 500 dolarů, tedy asi 850 tisíc korun.

Zdroj: ČTK