Americký komik Cosby se dopustil znásilnění, rozhodla porota

Horizont ČT24: Soud s Billem Cosbym (zdroj: ČT24)

Soudní porota shledala amerického komika Billa Cosbyho vinným z omámení a znásilnění Andrey Constandové v roce 2004. O svém rozhodnutí rokovala dvanáctičlenná porota po dva dny. Osmdesátiletému Cosbymu hrozí až deset let vězení za každý ze tří bodů obžaloby. Podle agentury AP ale Cosby dostane patrně nižší trest.

Cosby si vyslechl rozhodnutí poroty se vztyčenou hlavou, ale vybuchl, když prokurátor žádal, aby bývalou televizní hvězdu ihned poslali do vězení, protože má letadlo a mohla by uprchnout. Cosby prokurátorovi vulgárně vyčetl, že žádné letadlo nemá.

Soudce rozhodl, že Cosby může zůstat do vynesení rozsudku na svobodě a stanovil kauci jeden milion dolarů (21 milionů korun). Datum vynesení rozsudku nebylo určeno. Právní zástupce bývalé televizní hvězdy uvedl, že „boj neskončil“ a Cosby se odvolá.

Andrea Constandová (uprostřed)
Zdroj: Mark Makela/Reuters

„Spravedlnost byla naplněna,“ komentovala rozhodnutí zástupkyně některých ze žalujících žen. „Jsme šťastné, že ženy byly konečně vyslyšeny,“ dodala.

Soud řeší případ už podruhé

Proces u soudu v pensylvánském městě Norristown začal 9. dubna. Pro Cosbyho je to již podruhé, co soud řeší případ týkající se Constandové. Loni v červnu se ale porota nedokázala na otázce viny Cosbyho shodnout, proces se proto nyní opakoval.

Constandová se původně s Cosbym v roce 2006 dohodla na mimosoudním vyrovnání, po deseti letech byl ale případ znovu otevřen. Cosby vztah s Constandovou přiznal, podle něho ale tato žena se sexuálním stykem souhlasila.

Případ Constandové není jediným, který se proti Cosbymu objevil. Postupně se přihlásilo zhruba padesát žen, které tvrdí, že je Cosby během uplynulých desetiletí sexuálně napadl, či znásilnil. Řada případů je již promlčena. Cosby navíc trvá na tom, že ženy s pohlavním stykem souhlasily.