Aktér masakru v Ardeatinských jeskyních unikal spravedlnosti půl století

Řím – Na jeho rukou ulpěla krev nevinných, v poválečném zúčtování s aktéry zvěrstev nacistického režimu však Erich Priebke nefiguroval. Jeden ze strůjců masakru 335 civilistů v Ardeatinských jeskyních v březnu 1944 naopak strávil dalších téměř 50 let coby blahobytný hoteliér v Argentině. Spravedlnost ale bývalého kapitána SS nakonec dohnala, v březnu 1998 odsoudil římský odvolací soud Priebkeho na doživotí. Jeden z posledních žijících nacistických zločinců se narodil 29. července 1913 a právě dnes slaví sté narozeniny.

Popravu 335 mužů ve věku od 15 do 74 let v jeskyních na okraji Říma nařídil podplukovník SS Herbert Kappler jako odvetu za atentát italských partyzánů, který připravil o život 33 německých vojáků pochodujících centrem Říma. Kappler rozhodl, že za každého mrtvého Němce zemře deset Italů. Priebke přiznal, že osudného 24. března 1944 zastřelil dvě z obětí a posléze v seznamu „odškrtával“ další Italy, kteří byli vedeni na popravu. Po celou dobu procesu se však cítil nevinný a hájil se tím, že pouze plnil své povinnosti.

Erich Priebke před soudem:

„Ardeatinské jeskyně byly pro Židy strašné, pro mne to však byla maličkost, která se ztratila ve všem dalším - bombardování, Drážďanech, Hirošimě, mých mrtvých, prohrané válce. Byl jsem voják a nikdy jsem si nemyslel, že to byl zločin.“

Berlínský rodák Priebke pracoval po ukončení hotelové školy v berlínském hotelu Esplanade, posléze i v Londýně a Rapallu. Když se v roce 1936 vrátil do vlasti, najala ho díky jeho jazykovým schopnostem berlínská policie jako překladatele a tlumočníka. V roce 1941 pak byl dosazen na německé velvyslanectví v Římě, kde se jeho nadřízeným stal právě policejní atašé Herbert Kappler.

Po válce uprchl z britského zajateckého tábora stejně jako řada dalších nacistů za pomoci nechvalně proslulého „hnědého biskupa“ Aloise Hudala. Tento rakouský teolog měl jako představitel rakouského výboru pro uprchlíky právo vydávat vatikánské pasy a doklady Červeného kříže, čímž zajišťoval nacistům novou totožnost. Další Priebkeho kroky směřovaly do Argentiny, neboť tehdejší prezident Juan Perón měl pro nacistické Německo a jeho představitele zvláštní slabost.

Alois Hudal pomohl po válce za pomoci organizace zvané „Krysí stezka“ uprchnout několika tisícům lidí, některé zdroje uvádějí i čísla o řád větší. Novou identitu a možnost řadu let unikat spravedlnosti jeho zásluhou dostali i jeden ze strůjců holocaustu Adolf Eichmann a jeho blízký spolupracovník Alois Brunner. Do Brazílie pak unikl velitel vyhlazovacích táborů v Sobiboru a Treblince Franz Stangl, dopaden nebyl ani architekt pojízdných plynových komor Walter Rauff či Gerhard Bohne, který prováděl řízené euthanasie nepohodlných osob. Přes síť klášterů, jejichž obyvatelé však většinou neměli tušení o skutečné totožnosti ukrývaných, uprchla rovněž rada pohlavárů chorvatského ustašovského režimu.

Itálie přitom Priebkeho hledala od roku 1946 a první proces s aktéry masakru se odehrál už o dva roky později. Priebke byl souzen v nepřítomnosti, zatímco si užíval pohodlí v argentinském horském středisku Bariloche. Zde žil asi od roku 1949 a jako úspěšný hoteliér byl uznávaným příslušníkem místní německé kolonie. Dlouhá léta zároveň působil jako ředitel zdejší německé školy i jako prezident Německo-argentinské kulturní asociace.

První stopou vedoucí k Priebkeho dopadení byla kniha francouzského spisovatele argentinského původu Estebana Bucha Malíř z argentinského Švýcarska z roku 1991. Tou se o tři roky později inspiroval reportér americké televize ABC Sam Donaldson, který udělal s Priebkem krátký rozhovor. Více než osmdesátiletý nacista v něm přiznal účast na masakru, uvedl však, že pouze poslouchal rozkazy. Rozhovor následně zvedl velký zájem veřejnosti, Priebke byl zatčen a koncem roku 1995 vydán k soudu do Itálie. První proces začal v květnu 1996, během něho se bývalý kapitán SS přiznal k zastřelení dvou obětí, nadále však trval na své nevině.

V srpnu 1996 byl sice uznán vinným, ale s ohledem na třicetiletou promlčecí lhůtu jej soud osvobodil. To však vyvolalo obrovskou vlnu rozhořčení zejména u příbuzných obětí. Po odvolání byl v červenci 1997 odsouzen na 15 let vězení, na doživotí jej poslal až odvolací soud v Římě následující rok. Za stejný zločin byl ke shodnému trestu odsouzen i další bývalý důstojník SS Karl Hass. V únoru 1999 bylo Priebkemu ze zdravotních důvodů povoleno odpykat si trest v domácím vězení. 

Adreatinské jeskyně objektivem filmařů:

O masakru v Ardeatinských jeskyních byly natočeny dva známé filmy. Ve snímku Masakr v Římě z roku 1973 hrál Priebkeho Brook Williams, ve filmu exceloval Richard Burton jako velitel SS Kappler a Marcello Mastroianni coby odbojářský kněz Antonelli. Televizní film Šarlatový a černý z roku 1983 představil Priebkeho jako kapitána Hirsche (hrál jej Kenneth Colley), v dalších rolích se představili Gregory Peck, Christopher Plummer (šéf SS Kappler) či John Gielgud jako papež Pius XII.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
před 14 mminutami

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 50 mminutami

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 1 hhodinou

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 5 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 5 hhodinami
Načítání...