Přesně tři roky je u moci jeden z nejvýraznějších pekingských vládců posledních dekád. A není to jen na Čínu nadprůměrná výška 180 centimetrů, která Si Ťin-pchinga odlišuje od okolí i většiny jeho předchůdců. Svou politikou soustředil v rukou moc, jakou měl málokterý čínský prezident. V současné době se Si Ťin-pching chystá na návštěvu Česka.
180 centimetrů a kult osobnosti. "Strejda Si" vládne Číně tři roky
Mezi nejvýznamnější osobnosti moderní historie patří v Číně tři výrazní vůdci: zakladatel komunistické Číny Mao Ce-tung, otec ekonomických reforem Teng Siao-pching a současný prezident Si Ťin-pching.
Za tři roky své vlády shromáždil víc moci než jakýkoliv jeho předchůdce. Přitvrdily zátahy proti kritikům vlády i obhájcům práv. Obávaná protikorupční kampaň si vybírá oběti i mezi vlivnými straníky.
Svou lidovostí si Si Ťin-pching získává srdce Číňanů, kteří mu říkají Strejda Si. Rád se také ukazuje jako obyčejný člověk, který se nebojí třeba najíst v bufetu. Jedna síť restaurací se stala v Číně hitem, když se v ní prezident zastavil na plněné knedlíčky. Židli, na které seděl, dokonce nechali vystavit v centrále.
Nejnověji si bere pod křídla média. Při prezidentově nedávné návštěvě dostali novináři za úkol milovat stranu, chránit ji a sloužit. „Doufám, že budete podávát objektivní a komplexní zprávy o rozvoji čínské ekonomiky a společnosti, říkat pravdu o Číně a popularizovat čínskou kulturu,“ vyřkl své přání Si Ťin-pching.
Zatímco někteří na prezidentovu počest skládají verše, najdou se i vzdorující novináři. Redaktor významného jihočínského deníku propašoval do titulku odvážnou myšlenku: „Duch čínských médií zemřel, protože nesou jméno strany“. Obratem skončil na dlažbě.