Na Silvestra zaplaví Česko 60 tisíc ruských turistů

Praha - Do Česka míří stále víc ruských turistů. Konec roku jich tu má prožít 60 tisíc. Odhaduje to poradenská společnost Mag Consulting (MC). Hotely kvůli tomu pro Rusy připravují speciální programy. Podle výzkumu, který v Rusku nedávno provedla agentura CzechTourism, obdivují hlavně malebnost a čistotu českých měst. Nejvíce návštěvníků z Ruska uvádí jako přední motivaci poznávání historie a památek a poznávání české kuchyně a lázeňství.

Celkem letos přijede do ČR rekordních 700 tisíc ruských turistů. „Pro Rusy představuje Česko nadále levnější destinaci než například západní Evropa. Navíc ČR je Rusku kulturně i jazykově blíž než země v západní Evropě,“ uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.

Mladí jezdí nakupovat, starší generace do lázní

Rusy v ČR zajímá hlavně zachovalé historické a kulturní památky, české pivo, nabídka kulturních zážitků, kvalitní servis pro turisty a slavné české lázně. Mladí Rusové míří do ČR především za zábavou a nakupováním, starší pak do českých lázní a za poznáním historických a kulturních památek. Nejčastěji k nám jezdí právě mladí Rusové ve věkové kategorii 15 až 40 let.

Pražské hotely se čím dál víc přizpůsobují ruské klientele

Vánoce se v řadě hotelů slaví dvakrát. Turisté z Ruska přijíždějí slavit pravoslavné Vánoce, které připadají na 6. a 7. ledna, a zdrží se tak déle.

Ruský trh je pro českou ekonomiku co do celkového objemu příjezdů po Německu druhý nejvýznamnější. „Rusové mají také nejdelší průměrnou dobu pobytu, což souvisí s jednoznačnou preferencí lázeňských pobytů. Na špičku se řadí také z pohledu průměrných pobytových výdajů a výdajů za nákupy. Ruští turisté mají také zájem o české regiony,“ uvedla Jitka Šnobrová z agentury CzechTourism.

Od roku 2001 do roku 2011 počet hostů z Ruska v tuzemských ubytovacích zařízeních rostl v průměru ročně o 16 procent a celkově počet ruských hostů vzrostl za posledních 11 let v absolutním vyjádření o 456 tisíc.

Do Česka přijede na Vánoce asi 115 tisíc zahraničních turistů. Silvestr a Nový rok stráví v Česku okolo 180 tisíc návštěvníků, 72 procent cizinců oslaví Silvestra v Praze.

Vydáno pod