Uherským Hradištěm prochází kuriozní cyklostezka

Uherské Hradiště - Kuriozní cyklostezkou se mohou pochlubit lidé z Uherského Hradiště. V místní části Jarošov totiž stezku pro kola zdobí na velmi krátkém úseku hned dvacítka značek, upozorňujících na vjezd a výjezd z cyklostezky. Cyklisté to považují za recesi, radnice ale mluví o nutnosti.

„Na první pohled může podobný les značek působit absurdně, na druhou stranu musíme dodržovat zákon a ten jasně říká, že značky budou stát tak, a ne jinak,“ uvádí k neobvyklému značení cyklostezky místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský (ODS). Podle něj by bylo výhodnější namalovat značení přímo na povrch stezky, případně využít retardérů. „Naše návrhy jsou ale pouze doporučující, musíme se držet platných zákonů, i když s nimi třeba úplně nesouhlasíme,“ dodává Tichavský.

Letos v prosinci oslaví cyklostezka třetí výročí vzniku. Za tu dobu si místní na bizarní obrázek aleje značek už zvykli. Lubor Beneš po ní jezdí i několikrát denně: „Zpočátku jsem si připadal jako v Kocourkově, teď už si značek ani nevšimnu. Každopádně to není normální a nikde jinde jsem na to zatím nenarazil,“ krčí rameny starousedlík.

2 minuty
Kuriózní cyklostezka v Uherském Hradišti-Jarošově
Zdroj: ČT24

Předpisy jsou však neúprosné a v tomto případě stejně absurdní jako šestkrát přerušovaná cyklostezka: „Cyklista je povinen v situaci, kdy končí cyklostezka a vjíždí na pozemní komunikaci, dát přednost v jízdě těm vozidlům, která se blíží po této silnici,“ připomíná mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. V praxi to znamená, že cyklista musí každých deset metrů přibrzdit a rozhlédnout se, jestli nic nejde, nejlépe rovnou sesednout z kola: „To tady nikdo nedodržuje, každý jede dál. Je přece nesmysl co chvíli sesedat a zase nasedat,“ usmívá se Beneš. „Kdyby tam ta značka nebyla a k nějakému úrazu by přece jen došlo, odnesli bychom to ve výsledku my jako město,“ zdůvodňuje nešťastné značení místostarosta Tichavský.

Vysazení jedné značky přitom stojí okolo šesti tisíc korun. Les značek, který si pořídili v Jarošově, tak městskou kasu přišel až na sto dvacet tisíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Seniory v bzeneckém domově může ohrozit špatné zacházení, míní kancelář ombudsmana

Pracovníci kanceláře ombudsmana při loňské návštěvě v Domově u sv. Marušky v Bzenci na Hodonínsku, který zajišťuje domácí péči nesoběstačným a nemohoucím lidem, zjistili řadu pochybení. Například to, že odborné úkony, jako je podávání léků, dělal nekvalifikovaný personál. Klienti mohou být ohroženi špatným zacházením, upozornil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Člen výboru spolku U sv. Marušky Lukáš Polánek nařčení vyvrací.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
16. 5. 2025

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
15. 5. 2025

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
14. 5. 2025

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
14. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...