Reklama s fotkami Topolánka je neetická, míní Rada pro reklamu

Praha - Autopůjčovna Sixt, která na billboardech použila fotografie předsedy ODS Mirka Topolánka, porušila podle Rady pro reklamu její etický kodex. Rada proto autopůjčovnu i média a firmy, které reklamu šíří, vyzvala, aby tuto reklamní kampaň ukončily. Autopůjčovna se zatím ke kritice nevyjádřila. Její zástupci řekli, že čekají na právní rozbor rozhodnutí rady. Autopůjčovna na billboardy umístila Topolánka se sloganem „Sixt má auto pro každého“. Chtěla tak využít mediální pozornost upřenou na aféru kolem dovolené předsedy ODS v Toskánsku. Na jedné z fotografií z Itálie totiž Topolánek stál vedle jeepu, který mu pronajala právě autopůjčovna Sixt.

„Jsme apolitičtí, chceme zdůraznit, že je pro nás zákazník opravdu každý,“ komentoval kampaň již dříve v médiích generální ředitel Sixtu František Pačes. 

Podle Rady ale reklama nesmí zobrazovat žádné žijící osoby ani na ně odkazovat, pokud s tím předem nesouhlasí. Podle dalšího článku kodexu by navíc reklama neměla využívat politiků či jiných „veřejných autorit“ ani v případě, že by s tím souhlasili. Rada se začala reklamou autopůjčovny Sixt zabývat ihned po jejím zveřejnění na billboardech. Dnes o ní rozhodla její arbitrážní komise.

Vydáno pod