Nova i Prima příští rok spustí další program

Praha - Spolu s nástupem zemského digitálního TV vysílání se příští rok objeví zcela nové stanice a dá se očekávat i start nového sesterského programu Novy a také Primy. Obě komerční televize totiž získaly svým pátečním odsouhlasením Technického plánu přechodu od analogového zemského k digitálnímu TV vysílání nárok na jednu licenci zdarma.

O licenci hodlá Nova požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání do dvou týdnů až měsíce, Prima až někdy na podzim. Pokud jim rada udělí licenci v zákonné lhůtě do 60 dnů, pak nový program Novy i Primy musí začít vysílat do jednoho roku, tedy někdy v průběhu roku 2009.

Mluvčí Primy Jana Kocová uvedla: „Informace, které se týkají nových vysílacích kanálů, bychom si ještě pořád raději nechali pro sebe. Vše je nyní ve fázi připrav. Jediné, co asi můžu prozradit, že o kompenzační licenci bychom rádi požádali během podzimu.“

Petr Dvořák, generální ředitel Novy, v pátek prohlásil, že Nova by chtěla podat žádost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání do dvou týdnů až měsíce. „Naše představa je, že bychom licenci chtěli mít rozhodně do konce listopadu. Naší snahou bude, abychom program dokázali uvést v život již příští rok. Neříkám, že to bude nutně 1. ledna, ale budeme se snažit dostat do prvního nebo druhého čtvrtletí,“ dodal.

Jestli Nova licenci využije pro svůj filmový kanál Nova Cinema, nebo pro zcela novou stanici, ještě podle Dvořáka není rozhodnuto. Zřejmě to ale nebude kanál zpravodajský. „Spíše se budeme zabývat něčím více zaměřeným na zábavu,“ podotkl v pátek Dvořák. Na českém trhu jsou již dvě zpravodajsko-publicistické stanice, veřejnoprávní ČT24 a komerční Z1.

Televize Nova zatím nechce příliš komentovat ani to, zda bude nový či staronový program celoplošný a zdarma a ne placený, jako je Galaxie sport. „Vše, co se týká kompenzační licence a dalšího programu Novy, nyní důkladně zvažujeme. Výsledek včas oznámíme,“ uvedl Dvořák.

Licence navíc pro Novu a Primu je kompenzací od státu za to, že se obě stanice dobrovolně vzdávají svých současných analogových kmitočtů, na které mají podle svých licencí nárok do roku 2017, respektive 2018. Tím, že své analogové kmitočty v následujících měsících a letech do roku 2012 opustí, vznikne prostor pro budování dalších celoplošných digitálních sítí.

Spolu s novými programy Primy a Novy začne v příštím roce vysílat i další zcela nová stanice Barrandov TV, která svůj start ohlásila na 11. ledna. V éteru již přes DVB-T vysílají i čtyři stanice České televize, Nova i Prima a také hudební Óčko, stanice Z1 a regionální RTA. Odstartovat by měly ještě dvě nové „digitální“ stanice - plnoformátová Febio TV a stanice pro mladé TV Pohoda. Dočasně je možné v digitálním zemském vysílání naladit stanice Public TV a Noe TV.

Terestrické digitální vysílání nyní může naladit více než polovina obyvatel ČR, v průběhu několika let pokryje celou ČR a zcela nahradí letité tradiční vysílání analogové.

  • Logo televize Nova autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/69/6877.jpg
  • Logo TV Barrandov zdroj: i.iinfo.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/301/30028.jpg