Žena za pultem 2 prodává vlašák s českým joudovstvím

Praha - Žena za pultem se vrací - v možná sci-fi, v možná vizonářské komedii. Normalizační seriál, který ve své době lámal divácké rekordy, se stal inspirací pro novou hru Petra Kolečka uváděnou pražským Divadlem Kalich. Všech rolí se zhostili pánové Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. „Mohla by to být třaskavá směs,“ říká o kombinaci obsazení a tvůrců režisér David Drábek, který do směsi přispěl také svým osobitým humorem, divákům známým především z královéhradeckého Klicperova divadla.

„Nenavazujeme na Dietla, spíš používáme ženu za pultem jako symbol a odkazujeme ke hře s minulým režimem, který v té naší hře znovu nastane,“ prozradil scenárista Petr Kolečko. Hlavní hrdinka inscenace uváděné pod názvem Žena za pultem 2 - Pult osobnosti se jmenuje Jiřina - stejně jako představitelka seriálové prodavačky Jiřina Švorcová, i po konci totality přesvědčená komunistka.

Divadelní Jiřina čeká o volebním víkendu za pultem malého koloniálu na návrat starých časů. Věří, že komunisté volby vyhrají a pro jistotu se učí, jak se řekne vlašák a rohlík čínsky.

Podle režiséra Davida Drábka je Žena za pultem 2 hrou především o české povaze. „Je v ní díl českého joudovství, lhostejnosti k veřejnému dění, která může vést k velké tragédii, protože pozdě bycha honiti, když se něco stane,“ podotkl. „V podstatě je to komedie, i když k zamyšlení a konec je hořký,“ dodává Jiří Lábus, který se mimochodem v seriálu z roku 1977 také objevil.

„Hraje si s perverzní poetikou na hraně nevkusu z komunistické Ženy za pultem, pohrává si s bulvárním divadlem, k němuž se docela hrdě hlásí, na druhé straně si myslím, že je to pokus o nějaký přesah,“ souhlasí Petr Kolečko, že jen bavit nebylo cílem tvůrců. Nesnažili se ale o politický kabaret trefující se do aktuálních kauz, spíše o obecnější sdělení. „Nejvíc se mi líbila poetika životních mouder zpoza vlašského salátu, a když jsem pak na tom začal pracovat, vyvinulo se z toho spíš něco o české povaze v průřezu režimů,“ upřesnil.

2 minuty
Žena za pultem se vrací
Zdroj: ČT24

Divadelní hra o tom, jak by vypadal návrat komunismu, má v Divadle Kalich premiéru 23. září. Jistě ne náhodně před blížícími se volbami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 15 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 19 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...