Watch Me Move, vzkazují Švankmajer a Pojar

Londýn - Londýňané mají v nejbližších týdnech možnost se blíže seznámit s českou tvorbou. Filmoví tvůrci Jan Švankmajer a Břetislav Pojar se zúčastní přehlídky animovaných filmů, kterou přes léto pořádá známé londýnské kulturní středisko Barbican. V londýnské galerii Cubitt začne tento víkend výstava české výtvarnice Kateřiny Šedé.

Jan Švankmajer bude příští týden debatovat s diváky na úvod festivalu v Barbicanu nazvaného Watch Me Move. Přehlídka, která potrvá do září, sleduje historii animace za posledních 150 let. Zahrnuje nejen autorské filmy, ale i produkty velkých studií jako jsou Walt Disney a Pixar.

Švankmajer uvede v Londýně svůj první celovečerní film z roku 1988 Něco z Alenky a po něm další snímky Otesánek a Přežít svůj život. Břetislav Pojar se představí v pořadu nazvaném Mistr loutkové animace, který nabídne výběr z jeho filmů. Během celé prestižní přehlídky se budou v Barbicanu promítat i filmy Jiřího Trnky a Jiřího Barty.

Do Británie se vrací také česká výtvarnice a nositelka Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřina Šedá, která na sebe upozornila především podobnými konceptuálními pracemi, na nichž se obvykle podílejí obyvatelé jedné lokality.

V Británii představila již řadu svých konceptuálních projektů. Například letos na jaře vystavovala v galerii Millenium v Sheffieldu na severu Anglie svou novou práci nazvanou Profil Líšně. Tentokrát bude vystavovat v londýnské galerii Cubitt čtvrtou fázi svého projektu Nedá se svítit.

Zaměřuje se v něm na situaci v Nošovicích, kde v centru vyrostla automobilka Hyundai a obec rozdělila i zeměpisně, protože kvůli továrně často cesta do sousedova domu trvá čtyřikrát déle. V nynější fázi svého projektu Šedá nachází pro lidi ve městě novou společnou perspektivu, s níž by se na svou situaci podívali, uvádějí organizátoři výstavy.

  • Pojďte pane, budeme si hrát zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1921/192079.jpg
  • Kateřina Šedá / Nedá se svítit zdroj: Galerie Cubitt http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2618/261740.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 1 hhodinou

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 14 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025
Načítání...