Spotify: Hudba pro každého, legálně, zdarma i za peníze

Praha – Hudba z internetu a navíc legálně, to by měla umožnit internetová knihovna značky Spotify. Ta teď vstoupila na český trh a zájemcům nabízí on-line poslech skladeb buď za paušální měsíční poplatek, nebo i zdarma - to však jen s omezeními či reklamou. Kdo chce staženou muziku poslouchat i bez připojení k internetu, toho poplatky neminou.

Spotify se pokouší přijít s další alternativou, která by snížila krádeže hudby na internetu. V Česku ale není první, kdo podobný koncept nabízí (Deezer, Rdio). Poplatky za poslech se mezi jednotlivými službami liší minimálně. V placených verzích většinou nabízí kvalitnější nahrávky, mobilní aplikace nebo možnost skladby stáhnout, tedy jaksi „vypůjčit“, a poslouchat je offline. Ani u Spotify posluchači nemusí nahrávky vlastnit. Verze funguje také pro tablety, kde platí stejná pravidla jako pro počítače, notebooky a mobily.

Počínaje včerejškem vstoupilo Spotify nejen do Česka, ale ještě do dalších devatenácti zemí. Nabízí zhruba dvacet milionů skladeb, přičemž někteří kritici namítají, že to je běžná zásoba ostatních streamovacích serverů, kterou poskytují běžně zadarmo. Zájemci mohou Spotify na měsíc zdarma otestovat. Česká verze bude brzy následovat, zatím převládá angličtina. Služba je pro určité příležitosti schopná vygenerovat vlastní výběr - sestaví playlisty na cvičení, na domácí party nebo dokonce i pro deštivý den.

Spotify za vás k různým příležitostem sestaví playlist
Zdroj: ČT24/Spotify

Přestože by se mohlo zdát, že jsou tak problémy s nelegálním stahováním zase o něco menší, streamování hudby má i své odpůrce. Nesouhlasí s ním třeba frontman Radiohead Thom Yorke. Domnívá se totiž, že se jedná jen o další pokus průmyslu kontrolovat vkus lidí a vytvářet mezičlánky mezi umělci a publikem.

„Mám pocit, že se proti tomu musíme jako hudebníci ohradit. Je to podle mě poslední výdech starého hudebního průmyslu. Až jednou definitivně umře, což se určitě stane, přijde něco úplně nového,“ prohlašuje nebojácně.

Data, která předkládá britský digitálně ekonomický zákon z roku 2010, navíc říkají, že je na podobných serverech nutno skladbu přehrát víc než sto padesátkrát, aby interpretovi vynesla z poplatků alespoň jednu korunu. Jestli se tedy Spotify v Česku uchytí, ukáže teprve čas.

2 minuty
Legální poslech hudby na internetu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 7 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 13 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
27. 5. 2025

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
27. 5. 2025

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
27. 5. 2025

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...