Smrt Liama Paynea budí otázku, zda je šoubyznys pro teenagery

Chrání hudební šoubyznys dostatečně mladé lidi před sebou samým? Tuto otázku vzbudila smrt Liama Paynea, který v polovině října zemřel po pádu z hotelového balkonu. Bylo mu šestnáct, když ho talentová soutěž raketově vystřelila ke slávě s boybandem One Direction, a úspěch ho do jisté míry semlel. Petice Payneových fanoušků chce péči o duševní zdraví hudebníků teď uzákonit.

Začínáme zjišťovat, že potřebujeme stejnou péči o naši hlavu jako o naše tělo, řekl Liam Payne v roce 2019 v rozhovoru pro MTV. A nedlouho před svou smrtí – pokud lze věřit bulvárnímu The Daily Mail – se prý ženě ubytované ve stejném hotelu svěřil trochu expresivněji: „Byl jsem v kapele, proto jsem tak v háji.“

Zpěvákova slova o duševním zdraví získala po jeho nenadálém skonu ještě na naléhavosti. Jeho smrt restartovala debatu, jak chránit mladé lidi vržené do mašinérie slávy, jako byla třeba Britney Spearsová nebo Justin Bieber. Nebo právě Liam Payne.

„Budeme se jednoho dne ohlížet na tuto éru teenagerských popových hvězd, dětských herců a malých influencerů jako na nějaký nepochopitelný věk barbarství a ptát se, co jsme si proboha mysleli?“ pokládá řečnickou otázku článek v The Guardian. Podivuje se, že zatímco se považuje za samozřejmé, že zákony nastavují pro mladé lidi hranice ohledně jejich sexuálního života nebo pití alkoholu, dospívající, kteří se proslavili, se považují za šťastlivce.

Koncert One Direction v roce 2012
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

Sněhová koule

Nad hudebními hvězdami neustále visí deadliny nových alb a nároky koncertních turné. Navíc si tvorba může žádat opakované vracení se k bolavým životním chvílím jako ke zdrojům inspirace. Zpomalit pak může být těžké – zvláště když člověk ještě není dostatečně zralý.

„Někdy dochází k efektu sněhové koule, kdy se věci opravdu rychle rozjedou a získáte pocit, že volno nebo odpočinek vás může připravit o ten správný okamžik,“ vysvětila pro americkou televizní stanici NBC Hilary Gleasonová z neziskové organizace Backline, jejímž záměrem je zprostředkovávat profesionálům v hudebním průmyslu péči o duševní zdraví.

Byť třeba hudební producent a vlivný spoluzakladatel a porotce různých talentových show Simon Cowell, který stál u zrodu One Direction, to vidí jinak.

„Nikdy si nestěžujte na paparazzi,“ vyjmenoval letos v létě Cowell v podcastu The Diary Of A CEO rady, které začínajícím chlapcům tehdy dal. „Nestěžujte si na narušení soukromí, protože lidé se s vámi budou chtít vždycky vyfotit. Nestěžujte si na dlouhou pracovní dobu. Pokud vám cokoliv z toho vadí, prostě dělejte něco jiného.“

Britští fanoušci truchlí za Liama Paynea
Zdroj: Reuters/Hollie Adams

Petice za Liamův zákon

Jedním ze zdrojů stresu jsou i očekávaní fanoušků, které jejich idol nechce zklamat. Payneovy příznivce nicméně zpěvákova smrt vyburcovala k petici, která žádá britské zákonodárce, aby připravili takzvaný Liamův zákon – tedy legislativu na ochranu duševního zdraví umělců v zábavním průmyslu. On-line petice k 29. říjnu nasbírala téměř 130 tisíc podpisů.

„Takový zákon by vyžadoval pravidelné kontroly duševního zdraví, přiměřené doby odpočinku a přítomnost odborníků na duševní zdraví na scéně,“ popisuje autorka petice, jak by si takovou péči o hudebníky představovala.

O problémech mluví Williams i Springsteen

K tématu se vyjádřily i hudební hvězdy. Bruce Springsteen vyslovil v rozhovoru pro The Telegraph obavy, že hudebníkům vystřeleným ke slávě dřív, než stihnou dospět, chybí „vnitřní já“, které by je dokázalo ochránit před mnoha věcmi, jež s popularitou přicházejí, a ta pak mnohé dotlačí k drogám nebo alkoholu.

Robbie Williams, který byl mentorem One Direction v soutěži X Factor, připomněl své vlastní potíže. „Své démony jsem měl ještě v jednatřiceti,“ zmínil věk, v němž Payne zemřel. „Znovu jsem propadl alkoholu. Trápil jsem se,“ cituje jeho návrat k minulosti The Guardian.

Liam Payne v roce 2022
Zdroj: Reuters/Henry Nicholls

Williams rovněž vyzval veřejnost k větší empatii vůči slavným, neboť i ti mohou mít problémy v osobním životě. Každý by se měl, soudí zpěvák, zamyslet, než napíše odsudky o celebritách na internet, i ony jsou totiž lidé „z masa a kostí“.

Častý spolupracovník Robbieho Williamse, textař Guy Chambers, se domnívá, že hudební průmysl by si měl držet odstup od umělců mladších osmnácti let, protože jde o „potenciálně škodlivé“ prostředí. Žádné známky změny k lepšímu od doby, kdy Robbie Williams začínal v devadesátých letech s boybandem Take That, prý nevidí.

Napřed „nebyl jeho čas“, pak přišli One Direction

Sám Liam Payne se v průběhu let před médii netajil tím, jaké na něm rychlý vzestup k popularitě „zanechal jizvy“. Zhruba rok před svou smrtí se v rozhovoru pro kolumbijské W Radio rozmluvil o těžkostech, které přináší brzký vstup do hudebního průmyslu.

„Vstupovat do hudebního průmyslu ve věku, kdy ještě nemáte vyřešenu spoustu věcí v životě, než začnete tuto práci dělat, je zvláštní. Jako když vám hodí nějakou zápalnou bombu, která ovlivní rodinu a mnoho aspektů života,“ popsal své začátky v šoubyznysu.

Už jako čtrnáctiletý se přihlásil do britské talentové soutěže X Factor, byl sice vyřazen, Simon Cowell mu doporučil, ať zkusí své štěstí příště. „Musel jsem ti říct, že tohle není tvůj čas. A oba jsme si slíbili, že se ještě setkáme. Mnoho lidí by to vzdalo. Ty jsi to nevzdal,“ napsal Cowell po Paynově smrti v emotivním postu na Instagramu.

Simon Cowell v porotě americké verze X Faktoru z roku 2013
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

Payne se vrátil o dva roky později a ani tentokrát by se jako sólový zpěvák do finále nedostal, ale pak pořadatelé přišli s nápadem, aby s dalšími čtyřmi soutěžícími dali dohromady chlapeckou kapelu. Pod názvem One Direction skončili třetí, následovala smlouva s velkou nahrávací společností a popularita i za hranicemi Velké Británie.

Jízda trvala šest let, než se One Direction definitivně rozpadli a jeho jednotliví členové se věnovali – s větším či menším úspěchem – různým projektům a sólovým kariérám.

„Minibar tu byl vždycky“

O rok dříve kapela zrušila koncert v Belfastu, oficiální důvod: Liam Payne onemocněl. „Bohužel jsem procházel těžkým obdobím a nechal se tím trochu moc ovlivnit,“ upřesnil později pro bulvární deník The Sun. „Dostatečně jsme se nezastavili a neoslavovali, jak skvělé to je, a myslím, že to na nás nakonec dolehlo,“ dodal.

V jiných rozhovorech neskrýval užívání návykových látek. Paynovým hlavním démonem byl alkohol, problémy se závislostí začal mít už při koncertování s One Direction a později mu způsobily i zdravotní problémy.

Pitím vyplňoval prázdnotu mezi koncerty přinášejícími adrenalin. „Odehrát show pro nevím kolik tisíc lidí a pak trčet sám v zemi, kde nemůžete nikam jít – co jiného by měl člověk dělat? Minibar je tu vždycky,“ popsal v roce 2019 listu The Guardian.

Uctění památky Liama Paynea
Zdroj: Reuters/Phil Noble

V rozhovoru pro Esquire Middle East přiznal, že se u něj rozvinula agorafobie, tedy chorobný strach z otevřeného prostoru nebo davu, který mu někdy bránil vyjít vůbec z domu.

Náročné pro něj bylo také ustát tlak na úspěch – nejen ten vnější, ale i svůj vlastní pocit selhání. „Když jsou lidé ze sebe špatní nebo v depresi – jako jsem byl mnohokrát já – je to vlastně spíš kvůli tomu, že jste věděli, že něco můžete dokázat, a nedokázali jste to,“ svěřil se stanici MTV. Jindy mluvil dokonce o sebevražedných myšlenkách.

Pro kolumbijské rádio loni nicméně podotkl, že by nic neměnil a že je rád, že může svým příběhem pomoci a „zabránit tak, aby si ostatní prošli tím samým“. Zmínil, že důležité je nebagatelizovat negativní momenty a „mít kolem sebe správné lidi“, kteří člověka přimějí, aby si řekl o pomoc, pokud ji potřebuje. Význam blízkých lidí zmiňoval v rozhovorech o svém psychickém zdraví opakovaně.

Liam Payne zemřel po pádu z balkonu ve třetím patře hotelu Casa Sur v bohaté čtvrti Palermo v Buenos Aires. Podle argentinských médií přijel do Buenos Aires navštívit koncert jednoho ze svých někdejších kolegů z One Direction Nialla Horana.

Paynovo tělo bylo nalezeno na vnitřním nádvoří hotelu. Pitva prokázala, že příčinou smrti bylo vnitřní a vnější krvácení a mnohočetná zranění způsobená pádem.

Policisté v jeho hotelovém pokoji našli léky a další látky, poničené předměty a nábytek. Podle předběžné toxikologické zprávy publikované v místním tisku, kterou agentuře AP potvrdil zdroj obeznámený se situací, měl Payne v těle drogy. Očekává se, že konečné výsledky toxikologického vyšetření budou zveřejněny až za několik týdnů.

Argentinská policie také v hotelu na příkaz státního zastupitelství provedla razii a zabavila tam předměty včetně počítačových pevných disků a záznamů z hotelových kamer.

Zayn Malik v reakci na smrt bývalého kolegy z One Direction odložil koncertní šňůru po Spojených státech, která měla začít 23. října. Termíny přesunul na leden příštího roku.