Roald Dahl vymyslel i kouzelnou továrnu na čokoládu

Oxford (Británie) - Britský spisovatel norského původu Roald Dahl zemřel 23. listopadu 1990. Bývá označován za mistra černého humoru a vynikajícího vypravěče. Nejznámějším se stal díky svým originálním povídkám, jež vydal v devíti souborech, například Líbej mě, líbej či Milostné rošády. Patřil ale také k populárním spisovatelům dětské literatury.

Podle jeho knihy Karlík a továrna na čokoládu byly natočeny dokonce dva filmy. První z roku 1971 nesl název Pan Wonka a jeho čokoládovna. Druhý snímek z roku 2005 má týž název jako Dahlova pohádka a hereckým výkonem jej ozdobil Johnny Depp. Pro dětské čtenáře Dahl napsal celkem 19 knih. Na svém kontě má spisovatel i romány - Můj strýček Oswald, Hon na lišku a řadu televizních i filmových scénářů.

Narodil se norským rodičům 13. září 1916 ve velšském Cardiffu. Po dokončení školy nastoupil u firmy Shell a stal se jedním z obchodních zástupců pro oblast východní Afriky. Druhou světovou válku absolvoval u letectva. Hned na počátku ale havaroval. Když v roce 1940 letěl z Libye, měl přistát na přistávací ploše 48 km jižně od Mersa Matruh (egyptský přístav). Ale nemohl přistávací plochu najít, navíc mu docházelo palivo a přicházela noc, takže musel nouzově přistát v poušti.

Naneštěstí podvozek jeho letounu zavadil o kámen a letadlo ztroskotalo. Dahl měl frakturu lebky a dočasně oslepl. Havárii později popsal v autobiografickém díle Going Solo (v češtině zatím nevyšlo). I když začal opět létat a dokonce dosáhl několika sestřelů, jeho kariéru pilota následky zranění brzy ukončily. Do konce války pak pracoval jako zástupce leteckého atašé v USA. Už tehdy publikoval jak osobité pohádky, tak tvorbu pro dospělé. Později se živil již výhradně psaním literatury.

  • Přebal DVD Karlík a továrna na čokoládu zdroj: Bonton
  • Přebal knihy Hon na lišku zdroj: Volvox Globator

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 22 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...