Poslední výkřik Pink Floyd

Londýn - Pink Floyd nabídnou fanouškům řadu dosud nevydaných verzí svých slavných písní, záznamů z koncertů a demo nahrávek. Fanoušci prvního frontmana skupiny Syda Barretta se také zřejmě mohou těšit na dosud nevydané písničky z prvního období kapely. "Jedním faktorem byl čas: sotva ještě něco jako Pink Floyd nahrajeme. Dalším je vysoký věk a dalším fakt, že se blížíme konci éry, kdy mají nahrávky fyzickou podobu. Je to poslední výkřik disků a desek, a tak jsme se rozhodli podívat se do archívů, co tam je," uvedl k projektu bubeník Nick Mason.

Společnost EMI, u níž Pink Floyd nahrávají už od roku 1967, připravila rozsáhlou reedici jejich celého katalogu nazvanou Why Pink Floyd?, která začne vycházet 26. září. Nejprve vyjde všech 14 studiových alb skupiny, které byly letos remasterovány a budou se prodávat jednotlivě i jako jako box-set.

Na konci září vyjde také v dalších dvou verzích nejprodávanější album skupiny The Dark Side of the Moon z roku 1973. Verze Immersion bude zahrnovat šest CD i DVD disků, na kterých bude původní album, předběžný mix, které při nahrávání připravil zvukař (a pozdější známý hudebník) Alan Parsons, stejně jako demo verze většiny skladeb z desky. Zřejmě nejzajímavější je záznam známého koncertu z roku 1974 ve Wembley, kde skupina hrála celé album.

Stejně naloží Pink Floyd i s dalšími dvěma komerčně nejúspěšnějšími alby - začátkem listopadu vyjde v rozšířené podobě Wish You Were Here z roku 1975 a na konci února příštího roku The Wall z roku 1979. Fanoušci Pink Floyd si tak budou moci poprvé poslechnout například nepoužitou verzi skladby Wish You Were se slavným francouzským jazzovým houslistou Stéphanem Grappellim. Všechna tři alba doplní DVD záznamy z dobových koncertů, kopie lístků z tehdejších turné a dosud nevydané fotografie ze zákulisí skupiny.

S dosud nevydanými písněmi prvního zpěváka skupiny Syda Barretta, jako Vegetable Man a Scream Thy Last Scream, by mohlo vyjít i doplněné společné vydání prvních dvou alb Pink Floyd z 60. let, na nichž se Barrett ještě podílel (The Piper at the Gates of Dawn a A Saucerful of Secrets). „Rád bych to udělal. Kdybychom znovu vydali první desky, mohli bychom tam všechny tyhle věci mít. A také rané demo nahrávky, které jsou podle mě opravdu okouzlující,“ řekl bubeník skupiny Nick Mason hudebnímu časopisu Uncut. Podle něj by rozšířené vydání prvních dvou alb Pink Floyd s Barrettem mohlo vyjít příští rok v létě.

Komerční charakter celé reedice potvrzuje i vydání nového výběru nejúspěšnějších skladeb nazvaného A Foot in the Door (Noha ve dveřích). Mason pragmatické důvody, které vedly k celému podniku, nijak neskrývá. Podle něj za rozhodnutím vydat řadu dosud nevydaných verzí stojí i fakt, že skupina - i když pořád oficiálně existuje - zřejmě s novým materiálem už nepřijde.

I když Mason tvrdí, že už Pink Floyd nenahrají novou hudbu, není vyloučené, že se zbývající členové (v roce 2006 zemřel Syd Barrett, v roce 2008 klávesista Rick Wright) sejdou na společném koncertě. „Dokážu si představit, že by to bylo něco jako pokračování Live 8,“ řekl Mason s okdazem na charitativní koncert v Londýně v roce 2005. Tehdy se sešli Pink Floyd s Rogerem Watersem - který byl vůdčím duchem skupiny po odchodu Barreta na konci 60. let, v roce 1985 se s kapelou rozešel (ve zlém) i on - poprvé a naposled od jeho odchodu k regulérnímu koncertu.