Oko tygra má české kořeny. Chicago myslí na Prahu

Chicago - Tradiční festival Dny Prahy vrcholí v Chicagu. V americkém velkoměstě, které má bohatou českou krajanskou historii, vystoupila řada českých umělců nebo osobností s českými kořeny, třeba Jim Peterik nebo Michael Kocáb. Jeden slavný pražský rodák bude mít v Chicagu dokonce svou sochu, festival v pondělí odhalí poctu bývalému prezidentu Václavu Havlovi.

2 minuty
Dny Prahy vrcholí v Chicagu
Zdroj: ČT24

Hlavní hudební hvězdou festivalu byl patrně Čechoameričan Jim Peterik, autor hitu Eye of the Tiger z filmu Rocky III. Bouřka ho ovšem z pódia zahnala do provizorního stanu, kde si zahrál s kapelou Eggnoise. „Ani příliš nevadilo, že můj hlas nebyl moc slyšet, protože tam nebyl zesilovač, ale mělo to atmosféru,“ smál se Peterik.

Dále na festivalu vystoupili třeba muzikant Michael Kocáb, pravnučka Alfonse Muchy Kateřina Garcíová nebo jazzman Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Na závěr festivalu, v pondělí 15. června, bude odhalen dar Prahy městu Chicago, kterým je socha Srdce pro Václava Havla, jejímiž autory jsou Lukáš Gavlovský a Roman Švejda.

„Naše snaha byla zaujmout Chicago, ukázat, že se snažíme, že tady máme firmy, studenty i profesory,“ říká generální konzul ČR v Chicagu Bořek Lizec. „A přišla sem velmi různorodá společnost. Byli tu Češi, Američani, Filipínci, Afroameričané, lidé přišli ochutnat jídlo a pivo,“ dodává spoluorganizátor festivalu Teddy Polashek.

Bořek Lizec a Jim Peterik
Zdroj: ČT24/Generální konzulát ČR v Chicagu

Pražská primátorka Andriana Krnáčová také ocenila filmovou herečku Kim Novakovou a známé chicagské Čechy a jejich rodiny za zásluhy o dobré jméno ČR v USA. Festival se koná u příležitosti 25. výročí navázání partnerství mezi oběma městy.

  • „Jsme pyšní na naše partnerství s Prahou a na naše přátelství s ČR, které má hlubokou historii,“ uvedl starosta Chicaga Rahm Emanuel.

Snad nejznámější chicagskou osobností českého původu byl starosta města Anton Joseph Cermak (Antonín Josef Čermák). V čele jedné z amerických metropolí proslul snahou o rozvoj města a bojem s mafií, v jejímž čele stál tehdy Al Capone. Cermak se narodil 1. dubna 1873 v Kladně a do USA odešel se svými rodiči jako ani ne dvouletý. V březnu 1933 ho při atentátu na tehdejšího prezidenta Franklina D. Roosevelta zastřelil italský přistěhovalec Giuseppe Zangara. Je pochován na českém hřbitově v Chicagu.

Hollywoodská herečka Kim Novakova se narodila v Chicagu v rodině s českými kořeny. Její předci pocházeli z jihočeské vesnice Tukleky na Písecku. Od 70. let se začala z filmového světa stahovat a stále více se věnovala malování. Letos v březnu navštívila Česko, kde vystavila své obrazy v pražském Strahovském klášteře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 6 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 12 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
včera v 16:45

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
včera v 16:00

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
včera v 14:14

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...