Nejlepší film všech dob: Občan Kane neustál Vertigo

Londýn - Psychologický thriller Vertigo britského režiséra Alfreda Hitchcocka je nejlepším filmem všech dob. Vyplývá to z názoru filmových odborníků z celého světa, kteří se zúčastnili prestižní ankety britské filmové revue Sight and Sound. Vertigo z roku 1958 tak po 50 letech sesadilo dosavadního krále této ankety, Občana Kanea Orsona Wellese.

Za Hitchcockovým filmem s Kim Novakovou a Jamesem Stewartem je na druhém místě Občan Kane, kterého Welles natočil jako šestadvacetiletý v roce 1941. Stejně jako Občan Kane se i Hitchcockův snímek setkal po uvedení se smíšenými kritikami, ale postupem let jeho reputace rostla. Třetí je Příběh z Tokia z roku 1953 japonského režiséra Jasudžiróa Ozua, čtvrtá Pravidla hry Francouze Jeana Renoira (1939).

Oproti minulé anketě před deseti lety jsou v první desítce tři nové filmy - na sedmém místě western Stopaři Johna Forda (1956) a dva němé snímky: Muž s kinoaparátem Rusa Dzigy Vertova (1929) na osmém místě a Utrpení Panny orleánské (1927) dánského režiséra Carla Theodora Dreyera na devátém. Vertovův snímek je prvním dokumentem v žebříčku. Dalším němým filmem je na páté příčce americký Východ slunce (1927) od německého režiséra Friedricha W. Murnaua.

Občan Kane / Orson Welles, Erskine Sanford, Joseph Cotten
Zdroj: ČT24/ČT

Všechny filmy v první desítce jsou starší než 40 let, nejnovější je na šestém místě 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka z roku 1968. Desátý je 8 1/2 Federika Felliniho (1963). Nejnovějším filmem v první padesátce jsou Stvořeni pro lásku čínského režiséra Wong Kar-Waie z roku 2000 na 24. příčce. Na 28. místě je nováček v žebříčku, Mulholland Drive Davida Lynche z roku 2001.

Časopis Sight and Sound, který vydává Britský filmový institut, pořádá anketu o nejlepší film každých deset let od roku 1952. Od roku 1962 vždy vítězil Občan Kane. Letos magazín oslovil zatím nejvíc filmových expertů - 846 kritiků, akademiků, distributorů, autorů a dramaturgů. Dal jim na výběr z 2 045 filmů. Již nyní zveřejnil tabulku prvních 50 filmů, úplné výsledky budou v časopise, který vyjde koncem týdne.

Z první desítky tentokrát poprvé vypadl Křižník Potěmkin Sergeje Ejzenštejna, který je jedenáctý. Oproti minulé anketě z roku 2002 mezi nejlepší desítkou není ani Kmotr Francise Forda Coppoly a Zpívání v dešti Genea Kellyho a Stanleyho Donena.

Nejlepší filmy všech dob podle časopisu Sight and Sound:

  1. Vertigo (1958, režie: Alfred Hitchcock)
  2. Občan Kane (1941, režie: Orson Welles)
  3. Příběh z Tokia (1953, režie: Jasudžiró Ozu)
  4. Pravidla hry (1939, režie: Jean Renoir)
  5. Východ slunce (1927, Friedrich W. Murnau)
  6. 2001: Vesmírná odysea (1968, režie: Stanley Kubrick)
  7. Stopaři (1956, režie: John Ford)
  8. Muž s kinoaparátem (1929, režie: Dziga Vertov)
  9. Utrpení Panny orleánské (1927, režie: Carl Theodor Dreyer)
  10. 8 1/2 (1963, režie: Federico Fellini)

Sight and Sound kromě toho uspořádal stejnou anketu mezi 358 filmovými režiséry, včetně Martina Scorseseho, Quentina Tarantina, Francise Forda Coppoly, Woodyho Allena a Mikea Leigha. V režisérském hlasování vyhrál Příběh z Tokia. Občan Kane a 2001: Vesmírná odyseoa se dělí o druhé místo, Vertigo se dělí o sedmou příčku s Coppolovým Kmotrem (1972). Čtvrtým největším filmem je podle režisérů 8 1/2, pátým Scorseseho Taxikář, šestým Coppolova Apokalypsa (1979). Na devátém místě je Zrcadlo Andreje Tarkovského (1974) a na desátém italský film Zloději kol Vittoria De Siky z roku 1948. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...