Na Konzervatoři Jana Deyla studují nevidomí již celé jedno století

Praha – Jediná konzervatoř pro zrakově postižené v Evropě, Konzervatoř Jana Deyla, si 9. prosince koncertem připomene blížící se 100. výročí od založení. Konzervatoř Jana Deyla a střední škola pro zrakově postižené navazuje na činnost někdejšího Deylova ústavu, založeného v roce 1910 významným očním lékařem a vědcem MUDr. Janem Deylem. Tento ústav vznikl jako dobročinné zařízení určené výchově slepé mládeže. V jeho působení byla od 20. let stále výrazněji akcentována výuka hudby se záměrem připravit žáky na profesi učitele hudby a ladiče klavíru.

„Ve svých začátcích byl Deylův ústav charitativní organizací, nicméně už tehdy v sobě měl prvky stejné filozofie, kterou provozujeme dnes, tzn. prostřednictvím vzdělávání lidí docílit jejich osamostatnění spolu s přípravou do života a nacházení uplatnění,“ uvedla v rozhovoru pro ČT24 ředitelka KJD Milada Rybářová. 

„Například v zemi, kde jsem se narodila, na Ukrajině, podobný typ školy vůbec neznají. Tam neexistuje žádný sociální systém pro handicapované, každý si musí pomoci sám. Já jsem se o existenci konzervatoře Jana Deyla dočetla v ruském časopisu Ogoňok a trvalo mi deset let, než se mi podařilo dostat se na ni,“ prozradila dále ve Studiu 6 bývalá studentka konzervatoře zpěvačka Kateryna Kolcová.

8 minut
Milada Rybářová a Kateryna Kolcová hosty Studia 6 ČT24
Zdroj: ČT24

„Všemi způsoby i různými sociologickými průzkumy zjišťujeme, jak se naši absolventi uplatňují. 80 % našich absolventů má zaměstnání v oboru, který vystudovali. Cítí se do společnosti integrováni právě tím, že vystudovali hudbu a přátele a kolegy mají ve větší míře ve zdravé, majoritní společnosti než ve skupině handicapovaných. To je úžasný výsledek,“ uzavřela rozhovor Milada Rybářová.

Konzervatoř Jana Deyla a střední škola pro zrakově postižené nabízí studium v oborech hudba, zpěv a ladění klavíru. V oboru hudba se vyučuje hře na klavír, varhany, akordeon, kytaru, smyčcové a dechové nástroje. Významnou oblastí vhodného uplatnění absolventů je práce učitelů hudby. Aby v této profesi nalezli snadněji uplatnění, učí se každý student na dva hudební nástroje (případně jeden hudební nástroj v kombinaci se zpěvem) a kromě toho všichni navíc procházejí výukou hry na klavír. Studijní program zahrnuje kromě individuální nástrojové výuky i předměty všeobecně vzdělávací, hudebně teoretické a didaktické. Studenti všech oborů mohou podle potřeby navštěvovat předměty speciální přípravy, např. bodový notopis, práci s kompenzační technikou, prostorovou orientaci a pódiový projev aj.

Z historie Deylova ústavu:

Po 2. světové válce v letech velkých společenských proměn došlo k diferenciaci působení pražských ústavů, pečujících o zrakově postižené a posléze i k jejich proměně na státní zařízení. Hudební výchova byla od roku 1948 svěřena Deylovu ústavu, v nové podobě Hudební škole pro slepé. Od roku 1960 existovalo zařízení jako Střední hudební škola internátní a Odborná ladičská škola internátní.

Ve školním roce 1972/73 iniciovala škola vznik Interpretační soutěže nevidomých hudebníků, od druhého ročníku již mezinárodní. Tato soutěž si ve svých dosavadních deseti ročnících získala velké uznání odborné veřejnosti. 

Od školního roku 1976/77 začala škola pracovat pod názvem Konzervatoř pro zrakově postiženou mládež a Odborná ladičská škola pro zrakově postiženou mládež. Jméno MUDr. Jana Deyla se vrátilo do názvu školy v roce 1992. Škola se přejmenovala na Konzervatoř a Ladičskou školu Jana Deyla a od 1. září 2006 pracuje pod názvem Konzervatoř Jana Deyla a střední škola pro zrakově postižené.

  • Konzervatoř Jana Deyla autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1287/128602.jpg
  • Konzervatoř Jana Deyla autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1286/128600.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 15 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 21 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...