Ladislav Špaček, současný Guth-Jarkovský, pokračuje ve výuce etikety

Praha - Na předvánoční knižní pulty přichází Nová velká kniha etikety. Jejím autorem je Ladislav Špaček, který již vydal několik knih na téma dobrých mravů a chování. Jak už název napovídá, jde o bohatě rozšířené, doplněné a nově vypravené vydání. Čtenář se dozví jak se chovat na golfu, na jachtě, u maturity, v pendolinu, jak vhodně kombinovat doplňky oblečení, co je to konkrétně business dress, jak zacházet s elektronickou korespondencí, tedy se sms a maily, jak se chová žena v manažerské pozici apod.

Kniha by mohla pomoci manažerům, studentům, politikům i běžným zájemcům získávat jistotu při různých společenských příležitostech i během obchodního jednání. Obsahuje také návody na vhodné oblečení pro různé příležitosti, podrobně popisuje stolování se všemi nástrahami, které v dnešní pestré nabídce solidních restaurací na nás čekají.

„První vydání Velké knihy etikety bylo nadmíru úspěšné, ukázalo, jaký je hlad ve veřejnosti po komplexní příručce o pravidlech společenského chování. Za Gutha-Jarkovského se “do společnosti„ dostala jen špička podnikatelů, úředníků a lidí z “vyšších kruhů„. Dnes do společnosti chodí prakticky každý. Nenajdete už člověka, který by nebyl v divadle, na promoci synovce, na podnikovém večírku,“ říká k publikaci její autor Ladislav Špaček.

„Navíc denně roste vrstva manažerů, kteří se při obchodních jednáních dostávají do obtížných situací při stolování, obchodních jednáních, večírcích, musí denně přemýšlet, jak se vhodně obléknout, aby dobře reprezentovali firmu či úřad, jak se představit, podat ruku, jak zacházet s vizitkami, jak si uvázat správný uzel na kravatě. Ti všichni hledají poučení - a v tom sehrává naše kniha důležitou roli. Proto jsme se rozhodli připravit novou knihu, která bude ještě obsáhlejší a všestrannější,“ doplňuje autor.

Cílová skupina, na kterou je kniha zaměřena, je ovšem širší. Kromě manažerů by podle autora měla oslovit i studenty, úředníky státní správy, politiky, diplomaty, ale i maminky, které chtějí své děti naučit správným návykům už v raném věku. „Blíží se předsednictví České republiky Evropské unii, a proto je kniha dobrým a praktickým rádcem všem, kdo přijdou do styku se zahraničními delegacemi a návštěvami z ostatních evropských zemí. Kniha je univerzální, všestranná a vysoce aktuální,“ uzavírá autor.

Ladislav Špaček

Původním povoláním pedagog. Vyučoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1990-92 byl redaktorem a moderátorem Československé televize. Od roku 1992 působil téměř jedenáct let na Pražském hradě jako ředitel tiskového odboru a mluvčí prezidenta Václava Havla.

  • Ondřej Havelka, Taťana Kuchařová a Ladislav Špaček při křtu knihy Nová velká kniha etikety autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/555/55432.jpg
  • Ladislav Špaček při křtu své Velké knihy etikety - 28. 11. 2008 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/555/55424.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 1 hhodinou

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 9 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025
Načítání...