Festival Mezipatra aneb Všechny písně o lásce mají stejný refrén

Praha/Brno – Brněnsko-pražský filmový festival Mezipatra chce být mostem mezi majoritní společností a gay, lesbickou, bisexuální a transgender komunitou. Poznání této menšinové kultury byl cíl, kvůli kterému před lety vznikl. A ve svém snažení podněcovat k diskusi a poznání pokračuje i v roce 2008 – už podeváté. Motto letošního ročníku zní Život po… Ochutnávku krátkých filmů z minulého ročníku připravila i Česká televize.

Česká televize, která je generálním mediálním partnerem Mezipater, umístila totiž na své stránky deset krátkých filmů z předešlého ročníku. Vidět je lze do konce listopadu. Rovněž je možné na stránkách ČT hlasovat pro snímek, který pak na festivalu získá Diváckou cenu.

Ti, kteří promítání v Brně nebo Praze nestihnou, se mohou to nejdůležitější dozvědět alespoň v souhrnu Minuty z Mezipater, které budou ve vysílání mapovat festivalové dění. K němu ČT přispěla také dvěma projekcemi ze své kuchyně: 13. komnatou Milana Heina a Martiny Navrátilové a queeer magazínem Q.

  • 31. říjen – 8. listopad v Brně; 6. listopad – 12. listopad v Praze
  • Ozvěny festivalu proběhnou v v Olomouci, Českých Budějovicích, Českém Těšíně a Bratislavě
  • Uděleny budou tři ceny: Cena odborné poroty pro nejlepší celovečerní hraný film, Cena studentské poroty za nejlepší krátký film a Divácká cena za nejlepší film
  • více o festivalu

Mezipatra nechtějí filmy s gay a lesbickou problematikou jen pasivně předkládat, dávají zájemcům také možnost se na jejich tvorbě podílet. Amatérští filmaři mohou vložit tříminutové video na téma Mezi/muži, mezi/ženy na web. Nejlepší kousky budou promítány 6. listopadu při zahájení pražské části filmové přehlídky.

Filmový festival nejsou jen filmy

Festival Mezipatra se nespokojí „jen“ s promítáním. Organizátoři připravili také řadu doprovodných akcí. Jednou z nich je Queer café – cyklus neformálních setkání nad akademickými i jinými tématy. Diskutovat o pěti snímcích, které z nabídky festivalu vybrali filmoví publicisté, budou diváci moci na konci festivalu v rámci akce Mezi filmy.

Téma festivalu se v době jeho konání odrazí i ve výtvarném umění a divadle. V Divadle v Celené hrají představení s názvem Bez kyslíku. „Bezkyslíkatí“ hrdinové - gayové, lesby, bezdětné manželské páry, lidé nemocní AIDS – v něm zápasí se svým osudem.

Filmovou přehlídku doplňuje pět výstav: Historie gay a lesbického hnutí v ČR v Galerii Bakala, umělecký jarmark Mezipatra mezi okny v Galerii Trojka. Libuše Jarcovjáková vystavuje v brněnském kině Art fotografie zachycující prostředí v nočním gay klubu. V Café Sausalito bude k vidění textilní design Martiny Uhlířové. Retrospektiva Rosy von Praunheima v pražské kavárně Lucerna.

Mezipatra zahájí Písně o lásce

Ismaël miluje Julii a Julie má ráda Ismaëla. Aby po devíti letech zabránili rutině ve vztahu, přijmou mezi sebe kamarádku Alice. Když začne jejich „ménage à trois“ skřípat, Julie náhle umírá a její ztráta Ismaëla bolestně zasáhne. Nic není jako dřív, z rozverného mladíka se rázem stane samotář. Musí se se životem poprat sám. Do něho mu však nečekaně vstoupí mladičký student Erwann, jehož nevinnost nabídne Ismaëlovi zcela novou perspektivu. Příběh o lásce a smrti kombinující prvky sociálního dramatu a muzikálu, ve kterém se tvrdí, že všechny písně o lásce mají stejný refrén, i když její podoby mohou být různé.

  • Akvabely zdroj: festival Mezipatra http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/496/49577.jpg
  • Bez kyslíku zdroj: Divadlo v Celetné http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/496/49589.jpg
  • Písně o lásce zdroj: festival Mezipatra http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/496/49585.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 46 mminutami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025
Načítání...