Zlato plní peruánskou kasu, rtuť ale ničí tamní přírodu

Madre de Dios (Peru) - Zlatý byznys v Peru s příchodem finanční krize ožil. Přestože je téměř celý nelegální, výrazně se podílí na tvorbě hrubého domácího produktu v zemi. Ročně se v tamních vodách a píscích vytěží zhruba 175 tun zlata. To dělá z jihoamerického státu pátého největšího producenta na světě. Za zlatokopy ale často zůstávají mýtiny a znečištěné řeky.

Tři dolary denně jsou pro některé Peruánce velké štěstí

Peruánský ministr životního prostředí Antonio Brack:

„V chudých horských pásmech v Madre de Dios jsou takzvané zlaté kroužky, které obchodují se zlatem. Prodají tak asi dvacet gramů za měsíc - gram po 50 dolarech. Tihle lidé můžou mluvit o velkém štěstí, protože přicházejí z oblasti, kde když někdo vydělá tři dolary za den, tak je to hodně.“

2 minuty
Těžbou zlata v Peru k ničení přírody
Zdroj: ČT24

Peru zaplavila zlatá horečka. Centrem zlatého průmyslu je město Madre de Dios. Jen tady se těžbě zlata věnuje na čtyřicet tisíc lidí. Po stříbru je tak zlato další komoditou, jejíž prodej plní peruánskou kasu i kapsy někdejších zemědělců a rybářů.

Jenže naplňování peruánské státní pokladny má háček. K zachycení zlaté skvrny se totiž běžně využívá rtuti. Jde o nejlevnější a nejjednodušší způsob, ale jen v Madre de Dios se při těžbě zlata každoročně do ovzduší a vody uvolní 35 tun nebezpečné látky. „Chyba není jen na straně těžařů, ale částečně i na straně státu, který na začátku, když začal vydávat povolení pro těžbu zlata, stanovil nejasně pravidla hry,“ vysvětluje ale starosta Hueputhe Gelman Villegas.

Vláda ustoupila blokádám, těžbu tak nereguluje

Prodeje v Peru si tamní vláda nevšímala až do roku 1991. V současnosti sice zástupci moci požadují, aby byl každý vytěžený gram kovu certifikovaný, celý systém je ale teprve na začátku a těžaři ho snadno obcházejí. Loni v únoru vláda rozhodla, že veškerá neformální těžba v Madre de Dios musí být registrována, regulována a zdaněna. Pod hrozbou blokád dálnic byla ale vyhláška v zápětí zrušena. Peruánská média pak za viníka nelegální těžby označila zahraniční společnosti, které zlato kupují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 17 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 18 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...