Zimbabwe škrtá nuly na bankovkách a zakazuje export, skutečné problémy ale neřeší

Praha - Inflace na úrovni 2 miliony 200 tisíc procent (20 milionů neoficiálně), desetimiliardová bankovka, následný návrat mincí do oběhu, poté co centrální banka škrtla deset nul, změna cen dvakrát denně, splatnost faktur do 4 hodin, denní limit na výběr z banky v hodnotě ceny jízdenky na autobus po hlavním městě, to je Zimbabwe před, respektive po měnové reformě. O aktuální atmosféře v jihoafrické zemi si povídali hosté Ekonomiky ČT24, ekonom a bývalý velvyslanec české republiky v Zimbabwe.

„Banka škrtla deset nul, fakticky se ale nezměnilo nic,“ domnívá se Petr Zajíc z Pioneer Investments. Donutila ji k tomu rekordní inflace. „Musíme si ještě říct, že inflace vyšší než 2 miliony procent je oficiálním údajem centrální banky. Místní komerční banky hovoří o inflaci 10 až 20 milionů procent,“ upozornil Zajíc.

Zimbabwská ekonomika klesá deset let po sobě. „Zimbabwe byla až do roku 2001 zemědělsky exportní země, dnes je závislá na dovozu potravin,“ zamyslel se Petr Zajíc z Pioneer Investments. „Ostatně dnes začal platit zákaz exportu důležitých plodin,“ připomněl. V krizi není jen zimbabwský dolar ale i celý ekonomický i politický systém v zemi.

Vina je dávána nedemokratické politice letitého prezidenta Roberta Mugabeho. Bezprostředně poté, co sáhl k pozemkovým reformám ve prospěch domorodých farmářů, na úkor především britských přistěhovalců, se zemi přestalo dařit. Přesto Mugabe dříve nebyl takový zpátečník. „Mugabe nebyl jen špatný vládce, země pod jeho vedením fungovala dobře, úspěšně implikoval reformy a doporučení světové banky v devadesátých letech,“ připomenul bývalý velvyslanec v Zimbabwe Jaroslav Olša. Jenže nechal se semlýt vrcholnou politikou. „Dnes ve svých šestaosmdesáti letech s mladou ženou a malými dětmi je ochoten vyměnit osud své země za své vlastní blaho,“ myslí si Olša. „Musí vědět, že jeho politika není dobrá,“ dodal.

Sám Mugabe viní Velkou Británii. „Ten problém, který lze britskému poručnictví i připsat, je ale nesrovnatelný s tím, co páchá Mugabe svou politikou znárodňování a strachu,“ porovnal Olša.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Podnikatelé od Trumpa očekávají náskok v AI, obchodní válku ne

Donald Trump opět úřaduje v Bílém domě a strhává na sebe pozornost celého světa. Ve středu pohrozil Rusku sankcemi, pokud se brzy nedomluví s Ukrajinou na příměří. Číně vyhrožuje cly, ekonomických dopadů se obává i Evropa. O možných dopadech Trumpova prezidentství na ekonomiku a náskoku USA v oblasti umělé inteligence hovořili v Událostech, komentářích podnikatelé Zbyněk Frolík, Dalibor Dědek a ředitel asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.
před 2 hhodinami

Paliva dál zdražují. Benzin o padesátník, nafta o 65 haléřů

Pohonné hmoty dál zdražily o desítky haléřů, tempo růstu cen v uplynulém týdnu zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,74 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. Nafta je dražší o 65 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Benzin byl naposledy dražší loni na začátku září, nafta loni v polovině srpna.
před 2 hhodinami

Obce mohou kvůli malé vytíženosti přijít o výdejní boxy, někde zřizují vlastní

Úsobrno na Blanensku přijde o jediný výdejní box, který v obci je. Provozovatel ho zruší kvůli malé vytíženosti. Takových míst je v Česku několik. Řešením mohou být obecní doručovací schránky. Nově je zřizují hlavně menší obce, ve kterých boxy doručovacích firem zcela chybějí. Obecních boxů vzniklo už několik desítek, vyjdou na dvě stě tisíc korun a víc.
před 3 hhodinami

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 14 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 14 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
včera v 07:00

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
včera v 06:30

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
včera v 06:15
Načítání...